06/12/2019
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Κυριακή 11 Αυγούστου 2019 - 22:19

Ανώτερος ο Πανιώνιος στο φιλικό με Αστέρα Τρίπολης

Οι Νεοσμυρνιώτες επικράτησαν με 1-0 των Αρκάδων το απόγευμα της Κυριακής

Ελαφρώς καλύτερος ήταν ο Πανιώνιος απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης τον οποίο νίκησε την Κυριακή (11/8) στη Νέα Σμύρνη με 1-0 σε φιλική αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες προετοιμάζονται για την έναρξη των επίσημων αγώνων τους στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 1 με τους προπονητές των δύο ομάδων να καταστρώνουν σιγά σιγά τα πλάνα τους καθώς πλησιάζουμε στη σέντρα του πρωταθλήματος.

Η ζέστη επηρέασε τις δύο ομάδες στο πρώτο μέρος με συνέπεια αυτό να κυλήσει χωρίς μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με εξαίρεση μία φάση που παραλίγο να δώσει προβάδισμα στον Αστέρα όμως το λάθος του Ευαγγέλου που πήγε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του διόρθωσαν οι αμυνόμενοι.

Στην επανάληψη η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν καλύτερη και αφού έχασε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιλούλη στο 55’, έξι λεπτά αργότερα άνοιξε το σκορ με πλασέ του Άρτσε σε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο. Μάλιστα στο 72’ οι «κυανέρυθροι» είχαν δοκάρι σε σέντρα-σουτ του Σαραμαντά σε φάση που θα μπορούσε να γίνει το 2-0.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μαλέρμπ, Κούρντι, Σαραμαντάς, Ντομίγκεζ, Ευαγγέλου (79' Σταυρόπουλος), Κόρμπος, Μανιάτης (67' Μιλόγεβιτς), Αρτσε, Καμαρά, Τσιλούλης, Δόμτσιος

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μπόρχα Χιμένεθ): Παπαδόπουλος, Κώστιρας, Κυριακόπουλος, Πασαλίδης (79' Σουάρεζ), Ματρικάρντι (65' Αντζουλάς), Βαλιέντε, Μπόρχα Φρνάντεθ, Τζίμας (13' λ.τ. Μπελόκ), Καπίγια, Κρέσπι (65' Βλάχος), Δουβίκας (79' Ανχελ).