24/08/2019
Μπάσκετ | Κυριακή 11 Αυγούστου 2019 - 17:42

Κακό φινάλε και ήττα για την Εθνική Παίδων

Οι «μικροί» του Κώστα Παπαδόπουλου ηττήθηκαν από την Γαλλία πληρώνοντας τα λάθη στο τελευταίο δεκάλεπτο

Με ήττα ολοκλήρωσε την πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος u-16 μπάσκετ η Εθνική μας ομάδα Παίδων καθώς ηττήθηκε την Κυριακή (11/8) από την Γαλλία με 59-54.

Οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου ήταν πολύ καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και συνεχώς στα τρία πρώτα δεκάλεπτα είχαν το προβάδισμα στο σκορ. Όμως στη τελευταία περίοδο δεν τα πήγαν καλά με συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα από τους «τρικολόρ».

Η Ελλάδα μπόρεσε και προηγήθηκε 10-5 και 22-13, ενώ βρέθηκε να προηγείται και με δέκα πόντους (35-25). Οι Γάλλοι όμως με σερί 0-7 πλησίασαν στους τρεις (35-32). Πετανίδης και Τσολάκης έδωσαν απαντήσεις και το σκορ έγινε 41-34. Πριν πάρουν προβάδισμα οι Γάλλοι με 42-43 χάρις σε σερί 1-9.

Από εκεί και έπειτα το ματς πήγαινε πόντο πόντο καθώς ούτε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ούτε η Γαλλία μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Στα τελευταία λεπτά ο Πετανίδης ισοφάρισε σε 54-54 όμως ο Τραορέ με γκολ-φάουλ έκανε το 54-57. Τελικά η Εθνική μας αστόχησε στην επίθεσή της, ο Μαντζούκας έκανε αντιαθλητικό στη προσπάθειά του να σταματήσει τον αιφνιδιασμό και κάπως έτσι γράφτηκε το τελικό 54-59.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 25-19, 38-32, 54-59

ΕΛΛΑΔΑ: (Κώστας Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 14, Κολιός 6, Μαντζούκας 7 (11ρ), Μερμίγκης 7, Πετανίδης 10, Ευσταθιάδης, Γιαννόπουλος, Γκίκας, Ναυπλιώτης, Οικονομόπουλος 5, Τσολάκης 5.