24/08/2019
ΛΑΜΙΑ | Σάββατο 10 Αυγούστου 2019 - 21:48

Αμυντικά μετεξεταστέα η Λαμία και 2-2 με τον Απόλλωνα Λάρισας

Οι Φθιώτες αν και προηγήθηκαν με δύο γκολ, κατάφεραν να ισοφαριστούν στο γήπεδο της Φιλιππούπολης από τους Θεσσαλούς

Ισόπαλο με σκορ 2-2 ολοκληρώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (10/8) το φιλικό ανάμεσα στον Απόλλωνα Λάρισας και την Λαμία στο γήπεδο της Φιλιππούπολης.

Ένα ματς στο οποίο οι Λαμιώτες πατούσαν καλύτερα, προηγήθηκαν με 0-2, όμως αμυντικά εμφάνισαν κάποια θεματάκια με αποτέλεσμα να δεχτούν στα τελευταία λεπτά δύο τέρματα από τους Λαρισαίους.

Σκόρερ για την ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου, ο οποίος έκατσε για πρώτη φορά στον πάγκο της Λαμίας οι Τομάς και Δημούτσος, ενώ για τον Απόλλωνα οι Καμπέρης και Μεζίνι. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο προπονητές, Αντωνίου και Μπελά, υπήρξαν συμπαίκτες την σεζόν 2004-2005 στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Η Λαμία μπήκε καλύτερα στο ματς και μόλις στο 8’ από σέντρα του Βάντερσον από τα αριστερά, ο Τουράμ δεν έκανε κίνηση προς τη μπάλα, ενώ την φάση δεν ακολούθησε κανείς. Στο 18’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 0-1 όμως ο Δημούτσος δεν μπόρεσε να «κρεμάσει» τον Γκέκα που απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στα μισά του πρώτου μέρους υπήρξε διάλειμμα για νερό καθώς η ζέστη ήταν αφόρητη στο γήπεδο της Φιλιππούπολης. Δύο λεπτά μετά το ημίωρο νέα ευκαιρία για την Λαμία όταν ο Σκόνδρας έφυγε στη πλάτη της άμυνας και γύρισε τη μπάλα στο Καραμάνο ο οποίος έκανε το σουτ με τον Σουλιώτη να διώχνει πάνω στη γραμμή.

Η πρώτη φάση από πλευράς Απόλλωνα ήρθε στο 36’ με το σουτ του Κοντοθανάση και τον Βελλίδη να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα η Λαμία πήρε κεφάλι στο σκορ όταν ο Καραμάνος με κάθετη βρήκε τον Τουράμ, αυτός πάσαρε στον Τομάς που με σουτ έκανε το 0-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Επτά λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης η στερεοελλαδίτικη ομάδα έκανε δύο τα τέρματά της όταν ο Τουράμ πάσαρε στον Δημούτσο και εκείνος με φαλτσαριστό σουτ πέτυχε το 0-2.

Εν συνεχεία οι πολλές αλλαγές έριξαν τον ρυθμό και επηρέασαν τις δύο ομάδες, με τον Απόλλωνα να χάνει με τον Νύκταρη στο 72’ ευκαιρία να μειώσει, όμως το σουτ του παίκτη της λαρισινής ομάδας πέρασε άουτ.

Τελικά στο 89’ ύστερα από ασυννενοησία στην άμυνα της Λαμίας, ο Καμπέρης από θέση βολής έκανε το 1-2 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα υπολοιπόμενα λεπτά. Μάλιστα στην αμέσως επόμενη φάση και μετά από νέα αδράνεια της λαμιώτικης άμυνας ο Μεζίνι με σουτ έκανε το τελικό 2-2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Τασιούλης, Σκούπρα, Χατζής, Σουλιώτης, Κουρτεσιώτης, Κοντοθανάσης, Λίταινας, Καρατάσιος, Σιφναίος, Ζίσι.

Έπαιξαν και οι: Κουτρουμπής, Λουκάς, Καμπέρης, Βαγενάς, Κούλπας, Νύκταρης, Μπρέμπος, Κωστούλας, Μπιμάι, Ναζίμ, Κακάμης, Καψάσκης, Γαρυφαλλόπουλος, Κοσμίδης, Μεζίνι και Καρδάμης.

ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Σκόνδρας, Βύντρα, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Καραμάνος, Σάλιακας, Τομάς, Τουράμ.

Έπαιξαν και οι Αντέτζο, Ασίγκμπα, Καραγιάννης Αλ., Ρόμανιτς, Θεοδωρόπουλος, Ράμος, Βλαχομήτρος, Κωστίκα, Καραγιάννης Χρ., Νικολόπουλος.ω