29/03/2024
ΧΑΝΙΑ | Πέμπτη 8 Αυγούστου 2019 - 23:44

Νικηφόρο το πρώτο φιλικό για τα Χανιά (pics)

Η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη επικράτησε με 1-0 του Αγροτικού Αστέρα στα 3-5 Πηγάδια Νάουσας

Το πρώτο φιλικό των Χανιών ήταν και νικηφόρο για την ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη. Οι Κρητικοί επικράτησαν την Πέμπτη (8/8) του Αγροτικού Αστέρα με 1-0 στο γήπεδο της Κουτσούφλιανης στα 3-5 Πηγάδια της Νάουσας.

Τα Χανιά εμφάνισαν δύο διαφορετικά πρόσωπα στο παιχνίδι με το πρώτο ημίχρονο να έχει ένα δοκάρι με τον Κουσκουνά στο 22’, ενώ στην επανάληψη τα «δελφίνια» έπαιξαν πολύ καλό ποδόσφαιρο και έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Τελικά στο 79’ ήρθε και το τέρμα νίκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζιώρα, το οποίο κέρδισε ο Παναγιωτούδης.

Στο 22’ ο Κουσκουνάς με πλασέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ ευκαιρίες έχασαν οι Κεχαγιάς (3’), Κουσκουνάς (16’), Αρναρέλλης (24’), ενώ από πλευράς Αγροτικού οι Φούσκας (5’) και Φαν Λόεν.

Στην επανάληψη τα Χανιά μπήκαν καλύτερα και έχασαν ευκαιρίες με Μπέρντιο στο 50' και Τζιώρα στο 51’, ενώ στο 58’ το πλασέ του Τόλι απέκρουσε ο Καρακώστας. Στο 59’ ο Μπερντίο έχασε διπλή ευκαιρία, με τους αμυνόμενους του Αγροτικού να απομακρύνουν πάνω στη γραμμή.

Και αφού στο 62’ ο Μπέρντιος, στο 63’ ο Βρεττός και στο 72΄ ο Σωτηράκος δεν βρήκαν στόχο, ήρθε στο 79’ το γκολ για την ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη. Ο Παναγιωτούδης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Τζιώρας κάνοντας το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Κελεσίδης (Ημαθίας), Βοηθοί: Χριστοδούλου - Μπογιατζόγλου (Ημαθίας)

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Λαζαρίδης (30' Λαμπίρης, 60' Κουτζαβασίλης), Τόλι (80' Καραγεώργης), Καραγεώργης (46' Ανδρέου), Ζιαμπάρης (46' Σελινιωτάκης), Κεχαγιάς (46' Σωτηράκης), Παπαχρήστος (46' Ουνγιαλίδης), Μουμίν (46' Παναγιωτούδης), Καρτσαμπάς (46' Τριανταφυλλάκος), Δημητριάδης (46' Βρεττός), Αρναρέλλης (46' Μπερντίος) , Κουσκουνάς (46' Τζιώρας).

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιώργος Τσουκαλίδης): Καρακώστας, Κολώνης, Φουτσιτζής, Ζουλούμης, Ουρδούδης, Χρήστου, Τουλής, Αποστολίδης, Φούσκας, Ράπτης, Φαν Λόεν.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Τσεκερίδης, Παναγουλόπουλος, Μουλίσι, Ξένος, Παπαοικονόμου, Μερτζάνης, Ιωαννίδης, Παπακωνσταντίνου, Κατσιάκης, Μηνάς.