25/04/2024
ΠΑΟΚ | Τρίτη 23 Ιουλίου 2019 - 21:27

Θετικό δείγμα για τον ΠΑΟΚ...

Με καλές επιθετικές επιδόσεις, αλλά και αμυντικά θέματα οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 3-1 της Άντερλεχτ στο Βέλγιο

Καλά στοιχεία έβγαλε κατά διαστήματα ο ΠΑΟΚ και παρά τις ιδιαίτερα υψηλές θερμοκρασίες για Βέλγιο στο νικηφόρο φιλικό με την Άντερλεχτ το απόγευμα της Τρίτης (23/7).

Οι «ασπρόμαυροι» επιβλήθηκαν με 3-1 και έδειξαν σημάδια σταθερής βελτίωσης στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού τους, ωστόσο, αμυντικά -και ειδικά σε στημένες φάσεις- δεν έλειψαν οι… ανορθογραφίες, που θα πρέπει να διορθωθούν το αμέσως προσεχές διάστημα. Κάτι που είναι λογικό και απαραίτητο εν όψει των αναμετρήσεων με τον ισχυρότατο Άγιαξ στις 6 & 13 Αυγούστου για τον γ’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Φερέιρα, πάντως, έδειξε πως ήδη έχει ξεχωρίσει κάποιους ποδοσφαιριστές για βασικούς και με αυτούς ξεκίνησε το ματς κρατώντας τους μάλιστα για τουλάχιστον 70 λεπτά (μεγάλη διάρκεια για αυτή την εποχή).

Ο ΠΑΟΚ με παράταξη 4-4-2 αν και είχε από τα πρώτα λεπτά του ματς την πρωτοβουλία και τις ευκαιρίες άνοιξε στο σκορ στο 32’ με σουτ του Πέλκα έπειτα από κούρσα του Μίσιτς.

Στο 51’ οι Θεσσαλονικείς μέτρησαν δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη, αλλά στο 56’ έκαναν το 2-0 με τον Άκπομ.

Οι Βέλγοι, που είχαν προειδοποιήσει και από το πρώτο μέρος σε στημένες φάσεις, εν τέλει μείωσαν με κεφαλιά του Ντάντε (είχε μπει αλλαγή στο β' ημίχρονο) στο 82’, έπειτα από κόρνερ για να διαμορφωθεί το τελικό 3-1 για τον ΠΑΟΚ στο επόμενο λεπτό με Γαϊτανίδη, που σούταρε στην επαναφορά ασθενούς απόκρουσης του γκολκίπερ της Άντερλεχτ σε σουτ του Στοχ.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ (Βινσέντ Κομπανί): Ρουφ, Σαρντελά, Σανέ, Μίλιτς, Καγιεμπέ, Κανά, Σάιεφ, Βερσάερεν, Κολάσιν, Νασρί, Σαλεμάκερς.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (76' Ροντρίγκο), Γιαννούλης, Κρέσπο (76' Ινγκασον), Βαρέλα, Μίσιτς, Ελ Καντουρί (76' Κάτσε), Ζαμπά (70' Λημνιός), Μπίσεσβαρ (70' Στοχ), Πέλκας (70' Γαϊτανίδης), Ακπομ (70' Σφιντέρσκι).