29/03/2024
ΑΕΚ | Σάββατο 20 Ιουλίου 2019 - 22:00

Ωραία η ΑΕΚ

Φιλικό... 2-0 της Ένωσης επί του Βόλου στο ΟΑΚΑ * Ζεράλδες και Κλωναρίδης τα γκολ του «Δικεφάλου»

Νικηφόρο ήταν το πρώτο φιλικό της ΑΕΚ στην Ελλάδα, μετά την επιστροφή της από το Κίελτσε της Πολωνίας όπου και πραγματοποιήθηκε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας.

Οι «κιτρινόμαυροι» κοντραρίστηκαν το βράδυ του Σαββάτου (20/7) με τον Βόλο στο ΟΑΚΑ, σε ένα ματς που ήταν κεκλεισμένων των θυρών, και επικράτησαν με 2-0.

Οι παίκτες του Μιγκέλ Καρντόσο παρουσίασαν καλή εικόνα και έδειξαν ότι προσαρμόζονται σιγά σιγά στις απαιτήσεις του προπονητή τους, με καλή κυκλοφορία της μπάλας και μεγάλο ποσοστό κατοχής.

Από την άλλη, οι νεοφώτιστοι στη Σούπερ Λίγκα 1 το πάλεψαν όσο μπορούσαν κόντρα σε έναν πιο ποιοτικό αντίπαλο, έχοντας μάλιστα δύο καλές στιγμές, και συνεχίζουν τη δουλειά.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 10' με το σουτ του Μάνταλου ο οποίος τέσσερα λεπτά αργότερα βρήκε όμορφα τον Ζεράλδες που δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0. Μετά το 20' η ομάδα του Χουάν Φεράντο ήταν πιο επιθετική και στο 21' είχε μία πολύ καλή στιγμή με τον Ζοάο.

Στο 49' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το σουτ του Κυζιρίδη ενώ στο 57', στην πρώτη της καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματά της με τον Κλωναρίδη. Μετά το 60' ο ρυθμός έπεσε, με την Ένωση, πάντως, να έχει δύο καλές στιγμές με τον Σιμάο στο 58' και στο 81' με τον Κλωναρίδη.

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόζο): Αθανασιάδης (46’ Τσιντώτας), Παουλίνιο, Βράνιες (46’ Σβάρνας), Οικονόμου (74’ Λόπες), Χουλτ, Γαλανόπουλος (62’ Ντέλετιτς), Σιμόες, Ζεράλδες, Σιμάο, Μάνταλος (64’Σαμπανάτζοβιτς), Κλωναρίδης (81’ Μπότος).

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο):Γκαραβέλης, Τσοκάνης, Ντεντάκης, Μπασόνγκ, Διαμαντής, Ηλιόπουλος, Φεράρι, Αουγκούστο, Ζοάο, Μυστακίδης, Γέντρισεκ.

Στην επανάληψη ο Βόλος αγωνίστηκε με τους: Καραγκιόζης, Λύρατζης, Κορέλας, Δημόπουλος, Τσαούσης, Κορνέζος, Συμελίδης, Μήτογλου (68’ Κορνέζος), Σαρμιέντο, Κυζεριδης, Μάντζης