19/04/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Σάββατο 20 Ιουλίου 2019 - 19:49

Ήττα για τον... πειραματικό Παναθηναϊκό

Η Μπέρσοτ νίκησε 2-1 τους «πράσινους» σε φιλική αναμέτρηση * Με πολλούς παίκτες από την ομάδα Νέων στη σύνθεσή του το «τριφύλλι» * Ανεπίσημο ντεμπούτο για Κολοβό

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός το Σάββατο (20/7) στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του στην Ολλανδία.

Έπειτα από το εντυπωσιακό 0-3 επί της Φέγιενορντ, οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν τη Μπίρσοτ και γνώρισαν την ήττα με 2-1.

Πάντως, ο Γιώργος Δώνης προέβη σε αρκετούς πειραματισμούς καθώς παρέταξε μία άκρως νεανική ομάδα. Είναι χαρακτηριστικό πως μέχρι το 61' στο γήπεδο βρισκόταν 9/11 παίκτες από την Ακαδημία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε και ο Κολοβός, πραγματοποιώντας το ανεπίσημο ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα.

Οι Βέλγοι μπήκαν δυνατά στο ματς, απειλώντας στο 16' με τον Μπρόνιο. Στο 32' ο Σεν Λουί σημάδεψε το δοκάρι, με τη βοήθεια και του Κότσαρη, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης σκόραρε για το 1-0.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 55', με τον Βέργο να μετατρέπει σε γκολ του πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Σέγκερς. Στπ 60' ο Δώνης άλλαξε όλη την ενδεκάδα, ωστόσο οι νεοεισελθόντες δεν απείλησαν ιδιαίτερα. Μάλιστα, στο 68' το τριφύλλι δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Ο Μπουζούκης έκανε λάθος στο κέντρο, ο Σεν Λουί έβγαλε την ασίστ για τον Πλακά κι εκείνος με σουτ από θέση μέσα δεξιά, νίκησε τον Χριστογεώργο, κάνοντας το 2-1 που έμεινε μέχρι το φινάλε.

ΜΠΙΡΣΟΤ (Στάιν Βρέβεν): Βανχάμελ, Πρισινένκο, Σεν Λουί, Χολτσχάουερ, Μες, Πλακά, Μπρόνιο, Ρέντα, Βανκάμπ, Σέγκερς, Βορογκόφσκι.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης (61’ Χριστογεώργος), Αποστολάκης (61’ Βαγιανίδης), Ζαγαρίτης (61’ Κολοβέτσιος), Θεοχάρης (61’ Πούγγουρας), Μαυρομμάτης (61’ Ινσούα), Αλεξανδρόπουλος (61’ Κουρμπέλης), Αθανασακόπουλος (61’ Δώνης), Σερπέζης (61’ Μπουζούκης), Εμμανουηλίδης (61’ Χατζηγιοβάνης), Βέργος (61’ Κόναν), Καμπετσής (61’ Κολοβός).