26/04/2024
ΟΦΗ | Παρασκευή 19 Ιουλίου 2019 - 23:04

Πλήρωσε τα αμυντικά του λάθη και την αστοχία του ο ΟΦΗ

Οι Κρητικοί ηττήθηκαν με 3-1 από την Έουπεν στην Ολλανδία * Έχασαν και πέναλτι οι «ασπρόμαυροι»

Σκαμπανεβάσματα… Ένα από τα ζητούμενα της προετοιμασίας είναι πάντα η διάρκεια και η μείωση των λαθών. Ο ΟΦΗ κατανόησε πλήρως τις συγκεκριμένες παραμέτρους, αφού λίγα 24ωρα μετά τη νίκη γοήτρου επί της Άντερλεχτ γνώρισε την ήττα στο φιλικό με την Έουπεν την Παρασκευή (19/7) στην Ολλανδία.

Οι Κρητικοί πλήρωσαν τα αμυντικά τους λάθη, αλλά και τη δική τους αστοχία και μοιραία έχασαν, δίνοντας, ωστόσο, τροφή για σκέψη και δουλειά στον προπονητή τους Γιώργο Σίμο.

Η βελγική ομάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 9’ με Τσιανπιτσέττι. Ωστόσο, παρά την ψυχρολουσία, οι «ασπρόμαυροι» σταδιακά ανέβασαν ρυθμό και απόδοση… Έτσι αφού πρώτα «προειδοποίησαν» τους αντιπάλους τους με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ντίνα, το οποίο απομάκρυνε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Έουπεν ισοφάρισαν στο 37’ και στην εξέλιξη της φάσης με τον Πέρσον.

Ο Σουηδός επιθετικός του ΟΦΗ ήταν αυτός, που στο 43’ κέρδισε και πέναλτι για τον ΟΦΗ σε ανατροπή του από τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά η εκτέλεση του Νέιρα ήταν κάκιστη και το 1-1 παρέμεινε. Και σαν να μην έφτανε αυτό στο επόμενο λεπτό Μπαουτίστα έκανε το 2-1 για τους Βέλγους.

Στο β’ ημίχρονο οι πολλές αλλαγές χάλασαν το ρυθμό και η Έουπεν κατέφερε να πετύχει και τρίτο γκολ με τον Λάουρεν 68’ για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 υπέρ της.

Πάντως, το θετικό για τον ΟΦΗ ήταν ότι έβγαλε αντίδραση, αν και δεν μπόρεσε να την εκμεταλλευτεί για να φτάσει στην ανατροπή στο καλό του σημείο στο ματς, που ήταν στο δεύτερο μισό του α’ ημιχρόνου. Όσο για την πιο σημαντική πληγή τα κενά στα μετόπισθεν με φάσεις, που θύμιζαν καρμπόν σε λανθασμένες και καθυστερημένες αντιδράσεις.

ΟΦΗ: Δερμιτζάκης (54’ Σωτηρίου), Μαρινάκης (53’ Μπράουν), Μεγιάδο (46’ Νάστος), Περδίκης (53’ Γιαννούλης), Μπολάκης (53’ Κοροβέσης), Σουρνάκης (53’ Α. Ναμπί), Νέιρα, Τσιλιανίδης, Ντίνας (53’ Σ. Ναμπί), Φερέιρα (46’ Σεμέντο), Πέρσον (46’ Μάνος).