29/03/2024
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ | Πέμπτη 18 Ιουλίου 2019 - 12:23

Πρεμιέρα στα φιλικά με ήττα για την Παναχαϊκή

Έχασε 2-0 από την Μπίρσοτ

Το πρώτο της φιλικό ματς στο πλαίσιο της προετοιμασίας της έδωσε την Τετάρτη (17/7) η Παναχαϊκή στην Αμβέρσα, αλλά δεν στέφθηκε με επιτυχία.

Οι Αχαιοί στάθηκαν καλά δεδομένου του ότι επρόκειτο για το πρώτο τους «τεστ» απέναντι στην πιο προετοιμασμένη Μπίρσοτ, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 2-0.

Η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά και μόλις στο 5' απείλησε όταν ο Κυνηγόπουλος έκλεψε την μπάλα από τους αντίπαλους χαφ, έκανε ωραία προσποίηση αποφεύγωντας τον τελευταίο αμυντικό, αλλά το πλασέ του δεν ήταν το ιδανικό και ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 17' ο Μαυριάς βρήκε χώρο έξω από την μεγάλη περιοχή, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι Αχαιοί αναπτύχθηκαν υποδειγματικά, ο Μωραΐτης σε πρώτο χρόνο δεν κατάφερε με εναέρια προσπάθεια να βρει την μπάλα έπειτα από την σέντρα του Μασούρα και ο επερχόμενος Κυνηγόπουλος από κοντά στο δεύτερο δοκάρι αστόχησε.

Ο Τσελεπίδης έβγαλε πανέμορφη βαθιά μπαλιά στο χώρο στον Κυνηγόπουλο στο 27', αυτός ξέφυγε από τους αμυντικούς μπήκε στην μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε ψηλά άουτ.

Παρόλα αυτά, στο 44ο λεπτό η Μπίρσοτ κέρδισε φάουλ, η άμυνα αδράνησε στην περιοχή και ήρθε το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μιλόσεβις άλλαξε όλη την ενδεκάδα ώστε να πάρουν όλοι χρόνο συμμετοχής.

Η Μπίρσοτ έφυγε και σε δεύτερο γκολ με εκτέλεση πέναλτι στο 60', με την παράβαση να κάνει ο υπό δοκιμή Βέλγος δεξιός οπισθοφύλακας Γκλεν ο οποίος ανέτρεψε τον αντίπαλο του.

Επόμενο φιλικό είναι το Σάββατο (20/7, 16.30) κόντρα στη Λόκερεν, ενώ την Πέμπτη (18/7) υπάρχει διπλή προπόνηση.

Η σύνθεση της Παναχαϊκής:

Πρώτο ημίχρονο: Σούλης (30' Καπούταγλης), Πολίμος, Σταμόπουλος, Μάρκοβιτς, Τσελεπίδης, Μουστακόπουλος, Παπατόλιος, Μαυριάς, Μασούρας, Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης.

Δεύτερο ημίχρονο: Καπούταγλης (60' Aτανάτσκοβιτς), Γκλεν, Βασιλικόπουλος, Πατρώνης, Πατάπης, Βαρσαμίδης, Άντβιτς, Μάντσεν Νίκολας, Λινάρδος, Ντανίλο, Αντωνακόπουλος.