ΑΕΚ | Δευτέρα 15 Ιουλίου 2019 - 20:59

Άρεσε η βελτιωμένη ΑΕΚ στο φιλικό με τη Μακάμπι Νετάνια

Η Ένωση έμεινε στο 1-1 με την ισραηλινή ομάδα * Σκόρερ της ο Μάνταλος

Αντιμέτωπη με τη Μακάμπι Νετάνια, στο τρίτο της φιλικό επί πολωνικού εδάφους, τέθηκε τη Δευτέρα (15/7) η ΑΕΚ.

Και μπορεί η Ένωση να αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με την ομάδα από το Ισραήλ ωστόσο έδειξε εμφανή σημάδια βελτίωσης σε σχέση με το προηγούμενο τεστ της κόντρα στην Τρεντσίν.

Ο «Δικέφαλος» έδειξε πολύ πιο γρήγορος αλλά έχασε αρκετές ευκαιρίες, δείγμα της έλλειχης καθαρού επιθετικού.

Καλύτερος των «κιτρινόμαυρων» ήταν ο Λιβάγια ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Ζεράλδες, Κλωναρίδης.

Στην πρώτη της ουσιαστικά επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ στο 23', η ΑΕΚ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ όταν ο Λιβάγια έδωσε ωραία στον Μάνταλο κι εκείνος με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Στο 35' η Ένωση απείλησε για το 2-0, με τον Άμος να μπλοκάρει το σουτ του Κλωναρίση ενώ στο 41' ο γκολκίπερ της Μακάμπι αντέδρασε σωστά και στο σουτ του Λιβάγια.

Η Ένωση μπήκε κεφάτη στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας με σχετική ευκολία στα καρέ των Ισραηλινών. Ωστόσο κόντρα στη ροή του ματς δέχθηκε την ισοφαρίση όταν στο 54' ο Γκολομπάρτ με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Μπάρκα. Η Ένωση συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 54' απείλησε με το σουτ του Κλωναρίδη ενώ στο 72' ο ίδιος δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα μετά το γύρισμα του Λιβάγια.

Στα λεπτά που απέμεναν, η ΑΕΚ δεν σταμάτησε να απειλεί ωστόσο δεν κατάφερε να σημειώσει το γκολ που θα της χάριζε τη νίκη.

ΑΕΚ (Μιγκέλ Καρντόζο):Μπάρκας (64’ Αθανασιάδης), Παουλίνιο, Βράνιες (64’ Οικονόμου), Τσιγκρίνσκι, Χουλτ (69’ Λόπες), Σιμάο (71’ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Κλωναρίδης, Μάνταλος (77’ Ντέλετιτς), Ζεράλδες, Λιβάγια.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΝΕΤΑΝΙΑ (Σλόμπονταν Ντράπιτς): Άμος, Γκολομπάρτ, Χεουμπάς, Καχλόν, Μπορενστάιν, Φίνις, Κοχέν, Χικάχ, Κεχάτ, Κανικόφσκι, Ασκενάζι.