24/04/2024
Ειδήσεις | Δευτέρα 15 Ιουλίου 2019 - 01:56

Με εκπληκτικό φάουλ στο 95’ η Αλγερία πήγε στον τελικό του Κόπα Άφρικα

Οι «πράσινοι» με γκολάρα του Μαχρέζ νίκησαν με 2-1 τη Νιγηρία στο δεύτερο ημιτελικό

Μια εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων έκρινε το δεύτερο ημιτελικό του Κόπα Άφρικα 2019… Ήταν το 95’ όταν Ριγιάντ Μαχρέζ με ασύλληπτη απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Ακπέγι και διαμόρφωσε το 2-1 υπέρ της Αλγερίας κόντρα στην Νιγηρία λίγο πριν από τα μεσάνυχτα της Κυριακής (14/7).

Έτσι οι «πράσινοι» πάνε για δεύτερη φορά στην ιστορία τους στο μεγάλο τελικό μετά το 1990 (όταν και κατέκτησαν το τρόπαιο) για να αντιμετωπίσουν στο Διεθνές Στάδιο του Καΐρου. στις 19 Ιουλίου τη Σενεγάλη, που ήταν η νικήτρια του ημιτελικού, που προηγήθηκε χρονικά.

Το ματς ξεκίνησε, πάντως, καλά για την Αλγερία, που προηγήθηκε στο 40’ με αυτογκόλ του Ουίλιαμ Τρόοστ- Έκονγκ σε γύρισμα του Ριγιάντ Μαχρέζ.

Ωστόσο, η Νιγηρία κατάφερε να ισοφαρίσει με εύστοχο πέναλτι του Όντιον Ιγκάλοστο 72’ για να έρθει η γκολάρα στο 95’, που άλλαξε τη ροή ενός ματς, που έδειχνε να πηγαίνει σε παράταση.

ΑΛΓΕΡΙΑ: Εμπολί, Ζεφάν, Μαντί, Μπενλαμρί, Μπενσεμπαϊνί, Φεγκουλί, Γκεντιουρά, Μπενασέ, Μπελαϊλί, Μαχρέζ, Μπουνετζά.

ΝΙΓΗΡΙΑ: Ακπέγι, Αουαζίεμ, Τρόοστ-Έκονγκ, Ομερούο, Τζαμίλου Κόλινς, Ετέμπο, Εντίντι, Τσουκουέζε (78' Ονιεκούρου), Ιουόμπι, Μούσα, Ιγκάλο.