16/04/2024
Ειδήσεις | Κυριακή 14 Ιουλίου 2019 - 21:41

Στην παράταση η Σενεγάλη λύγισε με 1-0 την Τυνησία και… έφυγε για τελικό!

Από αυτογκόλ στο 100’ κρίθηκε ο πρώτος ημιτελικός του Κόπα Άφρικα * Είχαν χάσει και πέναλτι οι νικητές, όπως και οι ηττημένοι

Φινάλε, που δεν επιτρέπεται σε… καρδιακούς επιφύλαξε ο πρώτος ημιτελικός του Κόπα Άφρικα 2019 στο στάδιο της «30ής Ιουνίου» το βράδυ της Κυριακής (14/7). Κι αυτό, διότι η Σενεγάλη επικράτησε με 1-0 της Τυνησίας με τέρμα (αυτογκόλ για την ακρίβεια) στο 100’ της αναμέτρησης και έτσι πήρε για δεύτερη φορά στην ιστορία της την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του θεσμού.

Η Σενεγάλη ήταν καλύτερη είχε σπουδαία ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ στο 38’ με τον Μανέ, ενώ έχασε πέναλτι στο 75’ η Τυνησία κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Σασί ανέλαβε για να το αποκρούσει ο Γκομίς. Το σκηνικό αντιστράφηκε πέντε λεπτά αργότερα όταν η σειρά των «λιονταριών» να πάρουν πέναλτι, αλλά και αυτή τη φορά η μπάλα δεν πήγε στα δίχτυα, καθώς ο Σαϊβέ νικήθηκε από τον Ασέν στα έντεκα μέτρα.

Έτσι ο ημιτελικός πήγε στην παράταση, όπου στο 100’ έπειτα από εκτέλεση φάουλ από δεξιά και κακή έξοδο-εκτίμηση του Ασέν ο Μπρον χωρίς να το θέλει έστειλα την μπάλα στην εστία της Τυνησίας με τον ίδιο να γίνεται ο μοιραίος, καθώς είχε υποπέσει και στο πέναλτι εις βάρος της ομάδας του νωρίτερα.

Να σημειωθεί ότι για τη Τυνησία ο Μεριά του Ολυμπιακού αγωνίστηκε σε όλο το ματς, αλλά ηττήθηκε από τον επίσης «ερυθρόλευκο» Σισέ χωρίς ο τελευταίος να πάρει ούτε λεπτό συμμετοχής για λογαριασμό της Σενεγάλης!

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Αλιού Σισέ): Γκομίς, Γκασαμά (109' Ουαγκέ), Κουγιατέ, Κουλιμπαλί, Σαμπαλί, Σαϊβέ, Εντιάιγ (81' Σανέ), Γκέιγ, Ντιατά (68' Σαρ), Νιάνγκ (64' Ντιάν), Μανέ.

ΤΥΝΗΣΙΑ (Αλέν Ζιρές): Ασέν, Ντραζέ, Μπρον, Μεριά, Ανταντί, Σασί (107' Μπαντρί), Σκιρί, Μπεν Μοχάμεντ (82' Σααλαλί), Κχαζρί, Κενισί (117' Σαουά), Μσακνί (46' Σλιτί).