20/04/2024
ΑΡΗΣ | Παρασκευή 12 Ιουλίου 2019 - 22:17

Τρίτωσε το... κακό για τον Άρη

Ήττα με 3-0 από την Αϊντχόφεν στο τελευταίο του τεστ στην Ολλανδία * Είχαν δοκάρι οι «κίτρινοι»

Αντιμέτωπος με την Αϊντχόφεν τέθηκε την Παρασκευή (12/7) ο Άρης στο τρίτο και τελευταίο του φιλικό προετοιμασίας στην Ολλανδία.

Μετά τις Γάνδη και Φορτούνα Σιτάρντ, λοιπόν, οι «κίτρινοι» ηττήθηκαν με 3-0 και από την σαφώς πιο έτοιμη ολλανδική ομάδα.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη άρεσε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά προβλημάτισε στο δεύτερο δείχνοντας σημάδια κόπωσης.

Ο Άρης «άγγιξε» το γκολ στο 39' με το σουτ του Τόνσο να σταματά στο δοκάρι αλλά στο επόμενο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Ρόουζ, σε μια φάση πάντως που διαμαρτυρήθηκε για επιθετικό φάουλ.

Το δεύτερο 45λεπτο δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους Θεσσαλονικείς καθώς στο 47' ο Μέλεκ έγραψε το 2-0 για τους Ολλανδούς. Μετά το 60' ο ρυθμός έπεσε αισθητά, λόγω και των αλλαγών, ωστόσο Αϊντχόφεν κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ στο 85' με τον Πιρόε.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (Μαρκ Φαν Μπόμελ): Ζόετ, Λούκασεν, Βιρτζίβεν, Χένριξ, Λάμερς, Μπρούμα, Μέλεν, Μπεργκβάιν, Ροσάριο, Ντάμφρις,Τόνισεν.

Eπαιξαν και οι: Ρούιτερ, Ραμσελάαρ, Τέζε, Σούλας, Ντε Χάας, Βέρεθ, Σαντιλέκ, Ιχατάρεν, Αμπουκχάλ, Πιρόε, Γκάκπο.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Έμαν, Κωνσταντινίδης (85΄Μπαγκαλιάννης), Κόρχουτ (85΄Τσαγκαλίδης), Ροζ (72΄Δεληζήσης), Βέλεθ (72΄Σόουζα), Μπάσα, Ματίγια (85΄Μπακούτσης), Ντιγκινί, Φετφατζίδης (55΄Ντουάρτε), Τόνσο (70΄Μαρτίνες), Ιντέγε (70΄Γιουνές, 90' Κλεμέντε).