23/10/2019
Ειδήσεις | Παρασκευή 12 Ιουλίου 2019 - 00:56

Τριάρα και... ημιτελικά για την παρέα του Μεριά

Η Τυνησία υπέταξε με 3-0 τη Μαδαγασκάρη και έκλεισε θέση για τους «4» του Κόπα Άφρικα * Βασικός και στα 90 λεπτά ο στόπερ του Ολυμπιακού

Συμπληρώθηκε το «παζλ» της ημιτελικής φάσης του Κόπα Άφρικα καθώς μετά τις Σενεγάλη, Νιγηρία και Αλγερία την πρόκριση εξασφάλισε και η Τυνησία.

Το σύνολο του Αλέν Ζιρές επικράτησε με 3-0 της Μαδαγασκάρης και θα μονομαχήσουν με τους Σενεγαλέζους για μία θέση στον τελικό της διοργάνωσης.

Ύστερα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, ήρθε η επανάληψη για να μπουν τρία γκολ από την Αλγερία.

Στο 52' ο Σασί έκανε το 1-0, στο 60 ο Μσακνί διπλασίασε τα τέρματα της ομα΄δας του ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σλιτί.

Σημειώνεται πως με τους νικητές αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο στόπερ του Ολυμπιακού, Γιασίν Μεριά.

ΜΑΔΑΓΑΣΚΑΡΗ: Αντριέν, Μετανίρ, Μομπρίς, Ραζακαναντεναϊνά (66' Μορέλ), Φοντέν, Αμαντά, Ιλαϊμαχαρίτρα (77' Ρακοτοχαριμαλάλα), Ανισέτ, Νομενζαναχάρι (66' Βοάβι), Αντριατσίμα, Αντριά.

ΤΥΝΗΣΙΑ: Χασέν, Κεσρίντα, Χανταντί, Μπρον, Μεριά, Σασί (83' Αουαντί), Σααλαλί (75' Ντράγκερ), Σκιρί, Καζρί, Μσακνί (66' Σλιτί), Κενισί.