19/04/2024
ΑΡΗΣ | Σάββατο 6 Ιουλίου 2019 - 19:06

Βγαίνει η κούραση στον Άρη

Οι «κίτρινοι» ηττήθηκαν με 3-0 από την Γάνδη, δεχόμενοι τα δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο * Αποχώρησε τραυματίας ο Λάρσον

Δεύτερο φιλικό και δεύτερη ήττα για τον Άρη επί ολλανδικού εδάφους το Σάββατο (6/7), αυτή τη φορά από τη Γάνδη με 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα αδικεί τους «κίτρινους», που δεχθήκαν τα δύο γκολ στο φινάλε του, ενώ οι Βέλγοι προηγήθηκαν στο διάστημα που η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έπαιζε με 10 παίκτες, λόγω τραυματισμού του Λάρσον.

Πάντως, εκείνο που πρέπει να προβληματίσει τον Έλληνα προπονητή, πέρα από τα αμυντικά κενά που παρουσιάζονται, υπάρχει και θέμα στη δημιουργία φάσεων και είναι ενδεικτικό ότι ο Άρης ακόμα δεν έχει βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Η Γάνδη ήταν καλύτερη στο γήπεδο και στο 29' προηγήθηκε 1-0 κεφαλιά ο Μπερίντζε, μετά από σέντρα του Λούστιγκ και ενώ ο Λάρσον ήταν εκτός για τον Άρη, λόγω τραυματισμού. Η ελληνική ομάδα είχε μια καλή φάση στο φινάλε του α’ ημιχρόνου να ισοφαρίσει με τον Ντιγκινί, όμως γενικά φαίνεται ότι χρειάζεται δουλειά το 4-2-3-1 που εφαρμόζει ο Παντελίδης.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια, αλλά ο Άρης έδειξε πιο ασύνδετος μετά τις αλλαγές, ενώ στο τελευταία δεκάλεπτο εμφάνισε και σημάδια κόπωσης. Στο 66’ ο Έμαν απέτρεψε τη διεύρυνση του σκορ, όταν απέκρουσε πέναλτι του Μπέζου, όμως στο 80' η Γάνδη κέρδισε και δεύτερο. Την εκτέλεση αυτή τη φορά ανέλαβε ο Γιάρεμτσουκ και έκανε το 2-0, με τον Σιλά στο 90’ αγώνα να πετυχαίνει το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Επόμενο φιλικό για τον Αρη, που θα είναι και το τελευταίο επί ολλανδικού εδάφους είναι με την Αϊντχόφεν στις 12 Ιουλίου.

ΑΡΗΣ: Έμαν, Κωνσταντινίδης, (46' Δεληζήσης), Σόουζα, Βέλεθ, (46' Ροζ), Κόρχουτ (68' Τσαγκαλίδης), Μπάσα (74' Φετφατζίδης), Μπακούτσης (46' Ντουάρτε), Ντιγκινί (68' Γιουνές), Λάρσον ( λ.τρ. 29' Μαρτίνες), Τόνσο (59' Μπακούτσης, 76' Μπαγκαλιάννης), Ιντέγε (64' Κιάλα).

ΓΑΝΔΗ: Καμίνσκι, Σμιθ, Οβούσου, Οτζίτζα, Μπέζους, Κβιλιτάια, Μπερίντζε, Ασαρέ, Λούστιγκ, Πλάστουν, Ντέρικ.