19/04/2024
Ειδήσεις | Παρασκευή 5 Ιουλίου 2019 - 22:23

Με κορυφαίο τον Αντιλέχου το ατσάλινο Μπενίν στους «8» του Κόπα Άφρικα

Πέταξε έξω το Μαρόκο στα πέναλτι (4-1), ενώ έπαιζε με 10 παίκτες στην παράταση (1-1 και το 90λεπτο) με το γκολ του αμυντικού του Λεβαδειακού * Έχασε πέναλτι ο Ζιγιέχ στις καθυστερήσεις τους κανονικού αγώνα

Διέλυσε όλα τα προγνωστικά το Μπενίν στον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του Κόπα Άφρικα, καθώς την Παρασκευή (5/7) απέκλεισε το Μαρόκο στη διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα του Ντουσουγέ, μάλιστα, έπαιζε με 10 παίκτες από το 97ο λεπτό της παράτασης, αλλά κράτησε το 1-1 που είχε διαμορφωθεί στη διάρκεια του κανονικού αγώνα και επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι.

Το Μαρόκο ήταν εντελώς άστοχο από τα 11 μέτρα στο στάδιο «Αλ Σαλάμ» του Καϊρου, καθώς στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με την εκτέλεση του Ζιγιέχ και με την αποτυχία του παίκτη του Άγιαξ, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Μέχρι τότε ο αμυντικός του Λεβαδειακού, Μόιζ Αντιλέχου είχε δώσει το προβάδισμα στο Μπενίν στο 53’, αλλά ο Εν Νεσιρί ισοφάρισε σε 1-1 στο 75’ για τους Μαροκινούς.

Στην παράταση αποβλήθηκε ο Αντένον στο 97’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για το Μπενίν, που κράτησε το ισόπαλο σκορ με τον Αντιλέχου να είναι βράχος στην άμυνα και στα πέναλτι ευστόχησαν και οι 4 παίκτες του. Αντίθετα το Μαρόκο που εκτελούσε δεύτερο έχασε τα δύο και έτσι κρίθηκε με 4-1 υπέρ του Μπενίν από τα 11 μέτρα.