25/04/2024
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ | Τρίτη 2 Ιουλίου 2019 - 21:44

Φιλική ήττα για τον Ατρόμητο από την Αούστρια Λουστενάου

Οι «κυανόλευκοι» έχασαν με 4-3 στο πρώτο ματς προετοιμασίας επί αυστριακού εδάφους * «Η σκέψη μας στην Ευρώπη», είπε για την κλήρωση ο Σπανός

Δύο πρόσωπα έδειξε ο Ατρόμητος την Τρίτη (2/7) στο πρώτο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους από την Αούστρια Λουστενάου, η οποία αν και ομάδα β’ κατηγορίας επικράτησε με 4-3. Οι «κυανόλευκοι» ήταν ανώτεροι στο α’ ημίχρονο, ενώ στο β’ που έγιναν αλλαγές από τον Γιάννη Αναστασίου η απόδοση ήταν κατώτεροι του αναμενομένου.

Μόλις στο 15', ο Μανούσος απείλησε από κοντά στέλνοντας την μπάλα άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Κιβρακίδη στο 18ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για τους Περιστεριώτες. Σέντρα του Κιβρακίδη από τα δεξιά, ο Κορτ έστρωσε με το στήθος στον Μανούσο κι αυτός από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε για το 1-0. Ωστόσο, οι Αυστριακοί ισοφάρισαν στο 23' με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η απάντηση του Ατρόμητου ήταν άμεση, καθώς στο 26’ ο Ούμπιδες έκανε το 2-1 με σουτ από το ημικύκλιο. Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και ο Γούτας με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ έκανε το 3-1. Προς το φινάλε του α’ ημιχρόνου η Αούστρια, κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο β’ ημίχρονο και με τις αλλαγές που έγιναν, ο Ατρόμητος δεν είχε ρυθμό και η αυστριακή ομάδα κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και να πάρει τη νίκη με 4-3.

Η αρχική εντεκάδα του Ατρόμητου: Μέγιερι, Κιβρακίδης, Αθανασίου, Γούτας, Στρούγκης, Ούμπιδες, Χαρίσης, Κορτ, Μανούσος, Ενσικουλού, Βέλλιος

Σπανός: «Η σκέψη μας είναι στην Ευρώπη»

Εξάλλου, ιδιαίτερα ανταγωνιστικό περιμένει το φετινό πρωτάθλημα το ερχόμενο πρωτάθλημα ο Γιώργος Σπανός, όπως δήλωσε μετά την κλήρωση της Σούπερ Λίγκας 1: «Είναι ένα καινούριο σύστημα, όλα έγιναν πάρα πολύ γρήγορα, θα παίξουμε όλοι με όλους, εύχομαι να έχουμε ένα καλό και ανταγωνιστικό πρωτάθλημα. Φέτος έχουμε playoff και playout με όλες τις ομάδες δυνατές και ένα πρωτάθλημα που θα έχει ενδιαφέρον από την αρχή μέχρι το τέλος. Σίγουρα θα είναι πιο δύσκολο το πρωτάθλημα από πέρσι, θα είναι πολύ ανταγωνιστικό, οι ομάδες όλες κάνουν μεταγραφές, έχουν δυναμώσει και θεωρώ ότι θα έχουμε ένα πολύ ενδιαφέρον πρωτάθλημα.

Σε πρώτη φάση εμείς στον Ατρόμητο είμαστε επικεντρωμένοι στα ευρωπαϊκά παιχνίδι, άρα έχουμε βάλει κάποιες προτεραιότητες και θα κοιτάξουμε με τη σειρά τους αγώνες. Έχουμε 25 Ιουλίου και 1η Αυγούστου τα δύο πρώτα ευρωπαϊκά παιχνίδια και θέλουμε να ρίξουμε όλο το βάρος και τη σκέψη εκεί, θέλουμε να περάσουμε στον επόμενο γύρο και όταν έρθει η ώρα θα κοιτάξουμε και το πρωτάθλημα».