Ειδήσεις | Πέμπτη 27 Ιουνίου 2019 - 01:27

Πέρασαν στους «16» του Κόπα Άφρικα Αίγυπτος και Νιγηρία

Έκαναν το 2 στα 2, αφού επικράτησαν του Κονγκό και της Γουινέας, αντίστοιχα * Ισόπαλες αναδείχθηκαν Ουγκάντα και Ζιμπάμπουε

Την πρόκρισή τους στους «16» του Κόπα Άφρικα εξασφάλισαν την Τετάρτη (26/6) η διοργανώτρια Αίγυπτος και η Νιγηρία, αφού έκαναν το 2 στα 2 και έφτασαν τους έξι βαθμούς στον 1ο και στον 2ο όμιλο, αντίστοιχα.

Η Αίγυπτος δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Κονγκό με 2-0 στο Κάιρο, χάρη σε γκολ των Ελ Μοχαμαντί στο 25’ και Σαλάχ στο 43’ο λεπτό. Ως αλλαγή, από το 59’ αγωνίστηκε με την Αίγυπτο ο μέχρι πρότινος επιθετικός του Ολυμπιακού, Αχμέντ Χασάν.

Για τον ίδιο όμιλο, τον 1ο, η Ουγκάντα δεν μπόρεσε να κάνει το απόλυτο, αφού ήρθε ισοπαλία 1-1 με την Ζιμπάμπουε, αν και προηγήθηκε στο 12’ με τον Όκουι. Ωστόσο, η Ζιμπάμπουε ισοφάρισε στο 40’ με τον Μπιλιάτ και παρέμεινε στο κυνήγι της 2ης θέσης και της απευθείας πρόκρισης.

Στον 2ο όμιλο, η Νιγηρία κέρδισε πάλι 1-0, έφτασε τους 6 βαθμούς και πέρασε στην επόμενη φάση. Το γκολ της νίκης επί της Γουινέα πέτυχε ο Ομερούο στο 73ο λεπτό.