20/04/2024
Ειδήσεις | Δευτέρα 17 Ιουνίου 2019 - 09:01

Έκανε... πάρτι στην πρεμιέρα της η Ουρουγουάη

Σκόρπισε με 4-0 το Εκουαδόρ στο πρώτο της ματς στο φετινό Κόπα Αμέρικα * Με 10 από το 20ο λεπτό οι ηττημένοι

Έδειξε από νωρίς τις... άγριες διαθέσεις της. Η Ουρουγουάη ήταν καταιγιστική στην πρεμιέρα της στο φετινό Κόπα Αμέρικα τα ξημερώματα της Δευτέρας (17/6) παίρνοντας επιβλητική νίκη με 4-0 επί του Εκουαδόρ.

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανέστατη, με τους Ουρουγουανούς να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με ωραία κίνηση του Λοδέιρο έπειτα από σέντρα του Σουάρες.

Το έργο του Εκουαδόρ έγινε ακόμα πιο δύσκολο όταν στο 20ό λεπτό ο Κιντέρος αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον σκόρερ που... κάρφωσε το VAR, με τον Καβάνι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με υπέροχο βολ πλανέ στο 33'.

Ο Σουάρες ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 44', με τον Μίνα να διαμορφώνει με το αυτογκόλ του το τελικό 4-0 στο 78', με τον ρυθμό να έχει πέσει στο δεύτερο ημίχρονο.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Κάθερες, Χιμένες, Γοδίν, Λάξαλ, Νάντες (64' Περέιρο), Βεκίνο (81' Βαλβέρδε), Μπεντανκούρ, Λοδέιρο (75' Τορέιρα), Σουάρες, Καβάνι.

ΕΚΟΥΑΔΟΡ: Ντομίνγκες, Κιντέρο, Μίνα, Αχιλιέρ, Κασέδο, Ιντριάγκο, Ισκέρδο, Λ. Βαλένσια, Μένα (29' Βελάσκο), Πρεσιάδο (46' Ιμπάρα), Ε. Βαλένσια.