20/04/2024
Χάντμπολ | Τετάρτη 12 Ιουνίου 2019 - 22:54

Δυσκόλεψε η πρόκριση για την Εθνική χάντμπολ

Ήρθε ισοπαλία 28-28 με την Ισλανδία, καθώς δέχθηκε δύο γκολ στο τελευταίο ενάμιση λεπτό

Η ολιγωρία στο τελευταίο ενάμιση λεπτό στοίχισε στην Εθνική ανδρών χάντμπολ μια πολύ σημαντική νίκη με την Ισλανδία την Τετάρτη (12/6). Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δέχθηκε δύο γκολ στο φινάλε και το ματς έληξε ισόπαλο με 28-28, στο παιχνίδι για το πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του 3ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2020.

Τώρα η Ελλάδα για να πάρει την τρίτη θέση του ομίλου και να έχει ελπίδες πρόκρισης στα τελικά, θα πρέπει να νικήσει την Κυριακή (16/6) στα Σκόπια τη Βόρεια Μακεδονία, η οποία νίκησε στο Εσκισεχίρ την Τουρκία με 26-25.

Για την Ελλάδα εννέα γκολ σημείωσε ο Τζηράς και από τέσσερα Δομπρής, Κεδέρης και Παπαδιονυσίου. Για τους Ισλανδούς εννέα τέρματα σημείωσε ο Γκούναρσον και επτά ο Σίγκουρσον.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 4-6, 6-7, 6-10, 10-13, 12-15 (ημχ), 16-16, 17-19, 21-21, 23-23, 24-24, 28-28.

ΕΛΛΑΔΑ (Αρβανίτης): Μπάγιος, Νικολαΐδης, Μυλωνάς 3, Κρητικός, Πασσιάς, Μπουκοβίνας, Κεδέρης 4, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής 4, Τζηράς 9, Χερουβείμ, Κανδύλας, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 4, Καλόμοιρος 2, Παπαντωνόπουλος.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Γκούντμουντσον): Πάλμαρσον 5, Έλισον, Σίγκουρντσον 7, Γκίσλασον, Γκούντμουντσον 1, Ίνγκασον, Χαλγκριμσον, Γκούναρσον 9, Γκούσταφσον, Μπιοργκβινσον, Άρνασον, Γκούντγιονσον, Θράσταρσον, Γιόνσον 4, Έιναρσον 2, Σμάρασον.

Διαιτητές: Πάντζιτς – Σατόρντιτσα. Δίλεπτα: 4-1. Πέναλτι: 5/5 – 1/3