25/04/2024
Ειδήσεις | Κυριακή 9 Ιουνίου 2019 - 23:36

Άξια τροπαιούχος η Πορτογαλία του Σάντος

Με κοουτσάρισμα ρεσιτάλ του Φερνάντο και γκολ του Γκέδες κέρδισε 1-0 την Ολλανδία και κατέκτησε το πρώτο Nations League της ιστορίας

Άλλο ένα τρόπαιο κέρδισε το βράδυ της Κυριακής (9/6) η Πορτογαλία με τον Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της, καθώς επικράτησε 1-0 της Ολλανδίας στον τελικό του πρώτου Nations League. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε ο Γκέδες στο 60’ και έτσι μέσα στο «Ντραγκάο» αυτός και οι συμπατριώτες του πανηγύρισαν μια άξια νίκη.

Το αντίκρισμα για τους Πορτογάλους είναι τόσο ηθικό, όσο και οικονομικό, καθώς θα βάλουν στο ταμείο τους 10,5 εκατ. ευρώ, ενώ οι «οράνιε» θα εισπράξουν 7,5 εκατ. ευρώ. Πάντως, αυτό είναι το δεύτερο τρόπαιο που κερδίζει ο πρώην προπονητής της Εθνικής Ελλάδος με την Πορτογαλία και μάλιστα με ένα κοουτσάρισμα για ρεσιτάλ. Απέναντί του ο Σάντος δεν είχε κάποιον τυχαίο, αλλά τον Ρόναλντ Κούμαν, ο οποίος επίσης είναι πολύ ικανός προπονητής.

Πιο δυνατοί οι γηπεδούχοι

Το α’ ημίχρονο δεν είχε και πολλές συγκινήσεις. Η Πορτογαλία μετά από το αρχικό δεκάλεπτο πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Πίεζε καλύτερα στη μεσαία γραμμή και κέρδιζε την μπάλα με αποτέλεσμα να στριφογυρίζει έξω από την περιοχή της Ολλανδίας. Ωστόσο, οι «οράνιε» είχαν αμυντική συνοχή και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά, πέρα από κάποια σουτ του Μπρούνο Φερνάντες και παρά τα πολλά κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του Φερνάντο Σάντος.

Αμφότερες οι ομάδες επέλεξαν να βασιστούν στο σύστημα στο 4-3-3 και αυτό δεν άλλαξε παρά μόνο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όταν η Ολλανδία τα έπαιξε όλα για όλα. Όμως, στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης οι Πορτογάλοι έδειξαν πιο δυνατοί και είχαν την τύχη να βρούνε το γκολ που έψαχναν, όταν οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους.

Ο υπέροχος συνδυασμός του Μπερνάντο Σίλβα με τον Γκέδες, που άλλαξαν την μπάλα 4 φορές μεταξύ τους, βρήκε τον τελευταίο να εκτελεί από το ύψος της περιοχής στο 60’ και να κάνει το 1-0 με δυνατό σουτ.

Οι «οράνιε» άρχισαν να ρισκάρουν όλο και περισσότερο σταδιακά, αλλά καθαρή φάση δεν έκαναν, ενώ όσες φορές απείλησαν ήταν σε ετοιμότητα ο Ρουί Πατρίσιο. Μάλιστα, στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο ο Σάντος φρέσκαρε την ομάδα του με την είσοδο των Ράφα Σίλβα και Μουτίνιο και «κλείδωσε» τη νίκη.

Όσον αφορά τον Ρονάλντο, δεν βρήκε ευκαιρίες για γκολ, αλλά βοήθησε παντού και έδειξε ως αρχηγός πόσο πολύ ήθελε το τρόπαιο.

Διαιτητής ήταν ο Ισπανός Μαγένκο με βοηθούς τους συμπατριώτες του Αλόνσο και Γιούστε (Ισπανία).

Κίτρινες: 88’ Ντάμφρις, 90+1’ Λ. Ντε Γιονγκ, 90+2’ Φαν Ντάικ

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Γκερέιρο, Φόντε, Ντίας, Σεμέδο, Καρβάλιο (90+3’ Νέβες), Μπρούνο Φερνάντες (81’ Μουτίνιο), Ντανίλο, Γκέδες (75’ Ράφα Σίλβα), Μπερνάντο Σίλβα, Ρονάλντο.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Σίλεσεν, Μπλιντ, Φαν Ντάικ, Ντε Λιχτ, Νταμφρίς, Φ. Ντε Γιονγκ, Βαινάλντουμ, Ντε Ρουν (81’ Λ. Ντε Γιονγκ), Μπάμπελ (46’ Πρόμες), Μπεργκβάιν (60’ Φαν Ντε Μπέεκ), Ντεπάι.