24/04/2024
Ειδήσεις | Κυριακή 26 Μαΐου 2019 - 00:43

Στα πέναλτι κρίθηκε το Κύπελλο στην Πορτογαλία

Η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας νίκησε 5-4 (1-1 κ.α., 2-2 παράταση) την Πόρτο

Γεμάτος συγκινήσεις ήταν ο τελικός του Κυπέλλου Πορτογαλίας, ανάμεσα στην Σπόρτινγκ Λισσαβώνας και την Πόρτο, που διεξήχθη το Σάββατο (25/5).

Τα «λιοντάρια» επικράτησαν με 5-4 στα πέναλτι (1-1 κ.α., 2-2 παράταση) και κατέκτησαν το τρόπαιο για τη 17η φορά στην ιστορία τους.

Ο Σοάρες έκανε το 1-0 για την Πόρτο στο 41’ αλλά η στο 45’ ο Φερνάντες ισοφάρισε.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί, ο Ντοστ έκανε το 2-1 για τη Σπόρτινγκ στο 101’ αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφερε το ματς στα… ίσια στο 120+1’.

Στη διαδικασία των πέναλτι υπήρξαν 12 εκτελέσεις, με την ομάδα της πρωτεύουσας να αποδεικνύεται πιο ψύχραιμη και να παίρνει  τη νίκη.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΣΑΒΩΝΑΣ: Ριμπέιρο, Γκασπάρ (66' Ιλόρι), Κόατες, Ματιέ, Ακούνια, Ουέντελ (106' Τζέφερσον), Γκούντελ (93' Ντουμπιά), Φερνάντες, Ραφίνια, Φελίπε, Ντιαμπί (75' Ντοστ).

ΠΟΡΤΟ: Βάνα, Μιλιτάο (104' Ερνάνι), Φελίπε, Πέπε, Τέλες (106' Φερνάντο), Οτάβιο (78' Μανάφα), Περέιρα, Ερέρα, Μαρεγκά (99' Αντριάν), Σοάρες, Μπραχίμι.