29/03/2024
Χάντμπολ | Τρίτη 21 Μαΐου 2019 - 20:50

Το έφερε στα ίσα η ΑΕΚ

Η Ένωση νίκησε 25-22 τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ

«Κιτρινόμαυρη» αντίδραση… Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 25-22 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ την Τρίτη (21/5) και έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών της Α1 χάντμπολ των Ανδρών.

Παρά το γεγονός πως η Ένωση αγωνίστηκε χωρίς τον καλύτερο της παίκτη, τον Λαρς Γιάκομπσεν, και με νέο προπονητή τον Ανδρέα Τρουπή κατάφερε να ξεπέρασε σε ένα σκληρό ματς το εμπόδιο των «ερυθρολεύκων» και να μείνει στο «κόλπο» για τίτλο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 0-2, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να τον προσπεράσουν στο σκορ παίρνοντας μάλιστα και διαφορά τριών γκολ (7-4). Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι βραχυκύκλωσαν τον «Δικέφαλο» με τη συμπαγή άμυνά τους και με ένα σερί 5-1 πέρασαν μπροστά με 8-9 αλλά τελικά το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 10-10.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο αντίπαλοι εναλλάσσονταν στο σκορ ωστόσο από το 43' και έπειτα ο «Δικέφαλος» έτρεξε ένα επί μέρους 7-2 και προηγήθηκε με 21-16. Στα τελευταία έξι λεπτά, η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσουν το σκορ, για το τελικό 25-22.

Ο τρίτος τελικός θα διεξαχθεί στην έδρα του Ολυμπιακού στις 17:30 της Παρασκευής (21/5).

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 25-22

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-2, 7-4, 7-6, 7-8, 10-10 (ημ.), 11-11, 13-14, 16-15, 19-16, 21-18, 25-22

ΑΕΚ (Ανδρέας Τρουπής): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Π. Νικολαΐδης 2, Ροζαβόλγκι, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 1, Μπάγιος, Παπαδιονυσίου 3, Δομπρής 2, Μυλωνάς 3, Νταρσουλάν, Αργυρού, Παλεβίτσιους 5, Βραζάλιτσα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 2, Μούγιτς, Ρέινα 3, Κανδύλας 1, Σανίκης 4, Μπούμπαλο 2, Κόντης, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Χάλαρης, Τσίλης 2.