19/09/2019
Κυπριακό πρωτάθλημα | Δευτέρα 20 Μαΐου 2019 - 01:39

Έκλεισε νικηφόρα η ΑΕΚ Λάρνακας

Κέρδισε 2-1 την Ομόνοια * Ανώδυνη ήττα για τον Απόλλωνα Λεμεσού * Η ταυτότητα της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ

Με δύο αγώνες έπεσε την Κυριακή (19/5) η αυλαία του φετινού κυπριακού πρωταθλήματος.

Για τη 10η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ η ΑΕΚ Λάρνακας επικράτησε εντός έδρας της Ομόνοιας με 2-1 και τερμάτισε στη 2η θέση με 62 βαθμούς.

Η νίκη ήρθε με ανατροπή, καθώς ο Μόντες άνοιξε το σκορ στο 52ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι πήραν το τρίποντο χάρη στα γκολ των Γιάννου στο 72' και Ακίνο στο 86'.

Την ίδια στιγμή, ο Απόλλων Λεμεσού έχασε με 2-1 από τη Νέα Σαλαμίνα, μια ήττα ανώδυνη από τη στιγμή που κατέλαβε την 3η θέση με 58 βαθμούς και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο Γιουρόπα Λιγκ.

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ: Χριστοδούλου, Καταλά, Γκαρσία (85' Τρουγιόλς), Κ. Αναστασίου (62' Ακίνο), Γκονζάλες, Ιωάννου, Κάσες, Λαρένα, Σάστρε, Γιάννου, Φλοριάν (90'+1 Αντωνιάδης).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Βύντρα, Κούσουλος, Κατελάρης, Χ. Χαραλάμπους (68' Κακουλλής), Μανρίκε, Μόντες, Κολοβός (77' Λόρα), Μαυρίας (85' Λοΐζου), Ραμίρεζ, Μ. Γαβριήλ.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής των πλέι οφ

ΟΜΙΛΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ

Σάββατο (18/5)

ΑΠΟΕΛ - ΑΕΛ Λεμεσού 4-0 (28', 57' Μπέζιακ, 69' πέν. Αλωνεύτης, 76' Μπαλόγκ)

Κυριακή (19/5)

ΑΕΚ Λάρνακας - Ομόνοια 2-1 (72' Ακίνο, 86' Γιάννου)

Νέα Σαλαμίνα - Απόλλων Λεμεσού 2-1 (26' Ελουντού, 90'+3 Χρυσοστόμου - 67' Σκέμπρι)

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΑΠΟΕΛ 70

2. ΑΕΚ Λάρνακας 62

3. Απόλλων Λεμεσού 58

4. ΑΕΛ Λεμεσού 55

5. Νέα Σαλαμίνα 44

6. Ομόνοια 36

ΟΜΙΛΟΣ ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΥ

Παρασκευή (17/5)

Ερμής Αραδίππου - Πάφος 1-2 (20' Mαύρου - 31' Νέμετς, 80' Ράσιτς)

Σάββατο (18/5)

Ανόρθωση - Δόξα Κατωκοπιάς 0-3 (35' Μπατίν, 55' Μουκτάρης, 81' Παβλόφ)

Παραλίμνι - Αλκή 3-2 (90'+12 Φυτανίδης, 38' Γκοζλάν, 61' Βαλιάνος - 5', 88' Ιβάν Κάρλος)

TEΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Ανόρθωση 41

2. Πάφος 38

3. Δόξα Κατωκοπιάς 35

4. Παραλίμνι 35

5. Αλκή 35

6. Ερμής Αραδίππου 13 

ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

Άνταμ Νέμετς (Πάφος) 16

Ρούμπεν Χουράδο (ΑΕΛ Λεμεσού) 15 

Ιβάν Τρισκόφσκι (ΑΕΚ Λάρνακας) 15

Νούνο Μοράις (ΑΠΟΕΛ) 13

Μπεράτ Σαντίκ (Δόξα Κατωκοπιάς) 12

Φακούντο Περέιρα (Απόλλων Λεμεσού) 11

Μίχαλ Ντούρις (Ανόρθωση) 11

Κίνγκσλεϊ Ουνουέγκμπου (Νέα Σαλαμίνα) 11

Εμίλιο Ζελάγια (Απόλλων Λεμεσού) 10

Τιάγκο (Νέα Σαλαμίνα) 10

Μοιραστείτε το: