20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 19 Μαΐου 2019 - 23:19

Το «Γεντί Κουλέ» βγάζει τον 14ο της Σούπερ Λίγκας

Ανοιχτοί λογαριασμοί για Πλατανιά και ΟΦΗ που έμειναν στο 0-0 στο πρώτο μεταξύ τους μπαράζ στα Περιβόλια * Από ένα δοκάρι κάθε ομάδα σε ένα ισορροπημένο ματς

Έμειναν «άσφαιροι»… Δεν ανέδειξε νικητή το πρώτο παιχνίδι μπαράζ για μία θέση στη Σούπερ Λίγκα της σεζόν 2019/2020, ανάμεσα στον Πλατανιά και τον ΟΦΗ.

Οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν το βράδυ της Κυριακής (19/5) στα Περιβόλια και «κόλληααν» στο 0-0, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει της ρεβάνς της Τετάρτης (22/5).

Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν το αήττητο στην έδρα τους, αποδεικνύοντας ότι δεν έφτασαν τυχαία μέχρι τα μπαράζ. Από την άλλη, οι Ηρακλειώτες αν και τα βρήκαν... μπαστούνια, πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν και πλέον έχουν ένα μικρό προβάδισμα.

Το ματς ήταν πολύ καλό και το τελικό αποτέλεσμα αδικεί τους δύο «μονομάχους» που είχαν φάσεις αλλά και από ένα δοκάρι.

Ο Πλατανιάς μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας τους φιλοξενούμενους που ήταν νωθροί, και απείλησε στο 6’, με το σουτ του Μπιανκόνι να καταλήγει στην αγκαλιά του Σωτηρίου. Οι παίκτες του Χάιμε Βέρα άργησαν να βρουν τα πατήματά τους και χρειάστηκε να περάσουν 23 λεπτά για να δημιουργήσουν την πρώτη τους τελική όταν ο Ναμπί σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Έξι λεπτά αργότερα, ήρθε και η μεγαλύτερη φάση των φιλοξενούμενων, με τον Γκος να αποκρούει το φαλτσαριστό σουτ του Φερέιρα. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έγιναν εκατέρωθεν σουτ από τους Νίλι (31’) και Νέιρα (33’) τα οποία όμως εξουδετέρωσαν οι δύο γκολκίπερ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Όμιλος πήρε τα ηνία και στο 62’ λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά με την προβολή του Γιακουμάκη.  Στο 70’ οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 1-0 όταν ο Καραγκούνης έπιασε ένα σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι με την παρέμβαση του Σωτηρίου. Στο τελευταίο τέταρτο, οι «ασπρόμαυροι» πίεσαν για το γκολ και έφτασαν κοντά σε αυτό σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά, στο 76’ ο Σάαντο έδιωξε πάνω στη γραμμή την προβολή του Παπάζογλου ενώ στο 84’ η κεφαλιά του 31χρονου κεντρικού αμυντικού σταμάτησε στο δοκάρι.

Κορυφαίος από πλευράς Πλατανιά ήταν ο Γουές, που όργωνε από τη δεξιά πλευρά ενώ πολύ καλά τα πήγαν και οι Στ. Ποζατζίδης, Μποσέτι.

Στην αντίπερα όχθη, την διαφορά έκανε ο Παπάζογλου ενώ ξεχώρισε και ο Ντίνας που μπήκε ως αλλαγή στο 75' και από τα πόδια του προήλθαν οι δύο μεγάλες φάσεις του ΟΦΗ προς το τέλος του ματς.

Διαιτητής ήταν ο Τζήλος (Λάρισας), με βοηθούς  τους Νικολαΐδη (Μακεδονίας) και Μπουξμπάουμ (Ανατ. Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).

Κίτρινες: 13’ Ουές - 12’ Γιαννούλης

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Τσαμούρης (90+2’ Πουρζιτίδης), Κόρτσταμ, Στ. Ποζατζίδης (87’ Παπουτσογιαννόπουλος), Ουές, Σάαντο, Μποσέτι, Παπανικολάου, Νίλι, Μπιανκόνι, Λουκίνας (65’ Καραγκούνης).

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Παπάζογλου, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Νέιρα, Μεγιάδο, Βαζ (75’ Ντίνας), Ναμπί (75’ Νάστος), Φερέιρα (57’ Γιακουμάκης), Σασί.