28/03/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Πέμπτη 16 Μαΐου 2019 - 20:23

Πήρε τα πάνω του στο τελευταίο ματς της σεζόν ο Βέργος

Πέτυχε δύο γκολ στη φιλική νίκη του Παναθηναϊκού με 3-0 επί του Πανιωνίου * Το άλλο τέρμα των «πρασίνων» ο Αρμενάκας

Το τελευταίο παιχνίδι για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019 έδωσε την Πέμπτη (16/5) ο Παναθηναϊκός στο Κορωπί και ήταν η νίκη 3-0 σε φιλικό επί του Πανιωνίου. Ο Γιώργος Δώνης χρησιμοποίησε 17 παίκτες και είδε τον Νίκο Βέργο να πετυχαίνει δύο γκολ, ενώ το άλλο των «πρασίνων» το σημείωσε ο Αρμενάκας.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 17' με κοντινή προβολή του Βέργου, ύστερα από σέντρα του Θεοχάρη από δεξιά. Στο 19ο λεπτό ήρθε το 2-0 μετά από φάση διαρκείας και πάλι από παρεμβολή του Βέργου.

Ο Πανιώνιος είχε μια καλή στιγμή στο 66' από φάουλ του Κούρντι που απόκρουσε με εκτίναξη ο Κότσαρης.

Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 79ο λεπτό από κόρνερ του Στάικου και σουτ του Αρμενάκα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης (46' Κότσαρης), Θεοχάρης (46' Αποστολάκης), Ινσούα (46' Τζανδάρης), Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Κουρμπέλης (68' Θεοχάρης), Κάτσε (46' Παντελάκης), Δώνης, Χατζηθεοδωρίδης, Χατζηγιοβάνης (46' Αρμενάκας), Βέργος (46' Στάικος).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Νίκας, Μανθάτης, Ντομίνγκες, Μίκο, Παπαγεωργίου, Κούρντι, Οικονομίδης, Τσιλούλης, Μακρύλλος, Σαραμαντάς, Γρίβας (μέλος της Κ19). Έπαιξαν στο δεύτερο ημίχρονο και οι Κόρμπος, Σταυρόπουλος, Σουσώνης, Νομικός (μέλος της Κ19).