26/04/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 15 Μαΐου 2019 - 17:54

Έχασε, αλλά ανέβηκε στη Football League ο Διαγόρας

Παρά την ήττα με 2-1 από την Καλαμάτα στην παράταση, οι Ροδίτες πήραν το εισιτήριο για τη δεύτερη κατηγορία

Η πιο γλυκιά ήττα… Δεν τα κατάφερε ο Διαγόρας στο δεύτερο παιχνίδι μπαράζ ανόδου στη Football League κόντρα στην Καλαμάτα καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας με 2-1 στην παράταση.

Ωστόσο, σε συνδυασμό με το υπέρ του 1-0 στη Ρόδο, πήρε το εισιτήριο για τη δεύτερη κατηγορία.

Έτσι, μετά τον Ιάλυσο άλλη μία ομάδα από το «σμαραγδένιο νησί» επιστρέφει στις επαγγελματικές κατηγορίες.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή στιγμή με τους Πινιώτη (22’) και Πέριτς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 48’ προηγήθηκαν με κεφαλιά του Γιόνδη, ο οποίος όμως μετά το γκολ του αποβλήθηκε με υπόδειξη του τέταρτου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και λίγο πριν από το φινάλε «άγγιξαν» το 1-1 με τον Ντουαλά να σημαδεύει το δοκάρι.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, η ομάδα του Πέτρου Ρουτζιέρη ήταν καλύτερη χάνοντας, μάλιστα, και τρεις σημαντικές ευκαιρίες με τους Παγώνη (102’), Καρπαθάκη (104’) και Ντουαλά (105’).

Το «χρυσό» γκολ για τον Διαγόρα ήρθε στο 114’, με τον Μπουρλάκη να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, φέρνοντας το ματς στα… ίσια. Στο 120’ η «Μαύρη Θύελλα» έμεινε με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Κάρλος και δευτερόλεπτα αργότερα έκανε το 2-1 με τον Μάρκοβιτς, το οποίο ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να της χαρίσει την άνοδο.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Τσόπελας (83' Χίλγκεν), Φουάσης, Βοσκόπουλος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Πέριτς, Πινδώνης, Γιόνδης, Μίνγκας (67' Κάρλος), Λαθύρης (79' Μάρκοβιτς).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Σικαλιάς, Βέρτζος, Παγώνης, Ευαγγελιδάκης, Προβατίδης, Μπαξεβάνου, Μεντί, Πινιώτης (57' Ντουαλά), Δήμας (64' Καρπαθάκης), Γεωργίου, Γλυνός (99' Μπουρλάκης).