19/04/2024
Champions League | Πέμπτη 9 Μαΐου 2019 - 00:01

Έγραψε ιστορία η Τότεναμ με απίστευτο σφυροκόπημα!

Φοβερή ανατροπή για τα «σπιρούνια», έχαναν 2-0 από τον Άγιαξ, αλλά πήραν το διπλό με 3-2 στο 96' και θα παίξουν στον... αγγλικό τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Λίβερπουλ * Χατ τρικ ο Λούκας Μόουρα

Η μία ματσάρα μετά την άλλη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ και ήταν η σειρά της Τότεναμ να πανηγυρίσει μια πολύ μεγάλη πρόκριση το βράδυ της Τετάρτης (8/5)!

Μέσα στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο δεν λύγισε από το 0-1 του πρώτου ημιτελικού με τον Άγιαξ, δεν πτοήθηκε ούτε από το ότι έχανε με 2-0 στο α' ημίχρονο και με ανεπανάληπτη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος κέρδισε πανάξια με 3-2, διεκδικώντας πια την κούπα στον αγγλικό «εμφύλιο» της 1ης Ιουνίου ενάντια στη Λίβερπουλ στο «Μετροπολιτάνο» της Μαδρίτης.

Ιστορική πρόκριση για τους Λονδρέζους, αφού για πρώτη φορά θα προσπαθήσουν να στεφθούν πρωταθλητές Ευρώπης, με τον Βραζιλιάνο Λούκας Μόουρα να βάζει την υπογραφή του με το χατ τρικ που πέτυχε και τον Ποκετίνο να κάνει ιδανικό κοουτσάρισμα στο δεύτερο 45λεπτο.

Η είσοδος του Γιορέντε στο παιχνίδι έκανε άνω κάτω την άμυνα του Άγιαξ, Έρικσεν, Τρίπιερ, Ρόουζ και Άλι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και κάθε επίσκεψη των «σπιρουνιών» στην αντίπαλη περιοχή μύριζε γκολ.

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ προδόθηκε και από την απειρία της, αλλά και από τις σημαντικότατες αδυναμίες που έβγαλε ανασταλτικά, μην μπορώντας να αντέξει στην αφόρητη πίεση των φιλοξενούμενων, που ήταν οι πρωταγωνιστές σε μία ακόμη ασύλληπτη ανατροπή στη φετινή διοργάνωση.

Το φετινό Τσάμπιονς Λιγκ είναι μακράν το κορυφαίο όλων των εποχών και σίγουρα ο δεύτερος... αγγλικός τελικός (είχε προηγηθεί αυτός του 2008 στη Μόσχα με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να κερδίζει με 6-5 στα πέναλτι την Τσέλσι) αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Ανώτερος και αποτελεσματικός...

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός από τα πρώτα λεπτά και οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 5' με κεφαλιά του Ντε Λιχτ.

Οι Λονδρέζοι λίγο έλειψε να απαντήσουν άμεσα, καθώς στο επόμενο λεπτό ο Σον σημάδεψε το δοκάρι, είχαν το δικό τους καλό διάστημα από το 20' μέχρι το 30', τις ευκαιρίες τους όμως δεν τις αξιοποίησαν.

Έτσι, οι παίκτες του Τεν Χαγκ, που στο μεγαλύτερο κομμάτι του α' ημιχρόνου ήταν σαφώς ανώτεροι, έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα με τον Ζιγέχ στο 35' και όντας αποτελεσματικοί έδειχναν να έχουν βάλει τις πιο γερές βάσεις για την πρόκριση.

«Πάτησε» τον Άγιαξ και δικαιώθηκε στο 96'...

Το β' ημίχρονο, ωστόσο, εξελίχθηκε σε μια μοναδική παράσταση για ένα ρόλο σε ό,τι αφορά τους φιλοξενούμενους, που... έλιωσαν τον Άγιαξ.

Οι παίκτες του Ποκετίνο ήταν καταπληκτικοί, σφυροκόπησαν ανελέητα τους γηπεδούχους, των οποίων η απειρία φάνηκε περίτρανα, και με τον Λούκας Μόουρα να σκοράρει στο 55' και το 59' έκαναν την ολλανδική ομάδα να υποφέρει.

Ο Ζιγέχ με τον Τάντιτς ήταν ίσως οι μόνοι που έβγαζαν μια σχετική ψυχραιμία στο παιχνίδι τους, είχε και δοκάρι ο Μαροκινός στο 79', όμως οι Άγγλοι ήταν ασυγκράτητοι.

Αφού στο 87' ο Βερτόνγκεν σημάδεψε με τη σειρά του το δοκάρι, ο Μόουρα στο 90'+6... ξέρανε τους Ολλανδούς, δίνοντας την ιστορική και απόλυτα δίκαιη πρόκριση στα «σπιρούνια».

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γερμανός Μπριχ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μπορς και Λουπ.

Κίτρινες: 50' Ντόλμπεργκ, 77' Ζιγέχ, 90'+5 Ονανά - 16' Σισοκό, 76' Ρόουζ.

ΑΓΙΑΞ (Έρικ Τεν Χαγκ): Oνανά, Μαζραουί, Ταλιαφίκο, Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ντε Γιονγκ, Σένε (61' Φέλτμαν), Φαν Ντε Μπεκ (90' Μαγκαλάν), Ντόλμπεργκ (67' Σινγκράβεν), Ζιγέχ, Τάντιτς.

ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίτσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Τρίπιερ (81' Λαμέλα), Ρόουζ (82' Ντέιβις), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Γουανιάμα (46' Γιορέντε), Σισοκό, Άλι, Έρικσεν, Λούκας Μόουρα, Σον.