28/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 8 Μαΐου 2019 - 18:19

Προβάδισμα στο 93’ ο Διαγόρας

Με γκολ στις καθυστερήσεις, οι Ροδίτες νίκησαν 1-0 την Καλαμάτα στο πρώτο μπαράζ ανόδου στη Β’ Εθνική

Ο Διαγόρας ήταν ο νικητής στο πρώτο μπαράζ ανόδου στη Β’ Εθνική με αντίπαλο την Καλαμάτα.

Οι Ροδίτες επικράτησαν εντός έδρας με 1-0 την Τετάρτη (8/5) και απέκτησαν προβάδισμα εν όψει του επαναληπτικού.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό, με τις μεγάλες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι λίγες.

Η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους γηπεδούχους, με το σουτ του Γλυνού στο 6’ να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κασωτάκη. Η απάντηση της «Μαύρης Θύελλας» ήρθε στο 57’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαξεβάβου ο Γλυνός βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και απομάκρυνε σωτήρια.

Στα τελευταία λεπτά, οι νησιώτες πίεσαν για το γκολ και κατάφεραν να το πετύχουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Δήμας εκτέλεσε ένα κόρνερ και ο Ντουαλά , που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο στο 67’, με κεφαλιά σκόραρε για το 1-0 χαρίζοντάς τους τη νίκη.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Σικαλιάς, Βέρτζος, Προβατίδης, Ευαγγελιδάκης, Παγώνης, Μπαξεβάνος (83’ Μεντί), Δήμας, Πινιώτης (67’ Ντουαλά), Γλυνός (79’ Μπουρλάκης), Γεωργίου, Χατζησάββας (70’ Καρπαθάκης).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κασωτάκης, Ταμπάς (83’ Τσόπελας), Φουάσης, Μπίζος, Αλιατίδης, Ζαχαρόπουλος, Αντωνιάδης, Πινδώνης, Γιόνδης (75’ Μάρκοβιτς), Πέριτς (89’ Βοσκόπουλος), Λαθύρης (48’ Μίνγκας).