20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Μαΐου 2019 - 21:25

Στους... 7 ουρανούς ο Άρης

Διέλυσε με 7-2 την Ξάνθη στη Θεσσαλονίκη και πανηγύρισε την έξοδό του στην Ευρώπη

Έκανε το… λάθος να προηγηθεί η Ξάνθη την Κυριακή (5/5) στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και αντί να στείλει τον Άρη στα τάρταρα τον «απογείωσε» στους επτά ουρανούς, αφού οι «κίτρινοι» τη διέσυραν με 7-2 στην 30ή και τελευταία αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Με τον τρόπο αυτό η ομάδα του Σάββα Παντελίδη πανηγύρισε με τον καλύτερο τρόπο την έξοδό της στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ, μετά την επιστροφή της πριν ένα χρόνο στα… σαλόνια του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ο Άρης έκλεισε σε σεζόν 5ος με 49 πόντους ενώ η Ξάνθη ίσα-ίσα που σώθηκε και γλίτωσε το μπαράζ, καθώς υπερτερεί στην ισοβαθμία με τον ΟΦΗ. Η ακριτική ομάδα συγκέντρωσε 32 βαθμούς και παρέμεινε ως 12η για 31η σερί σεζόν στην πρώτη τη τάξη κατηγορία.

Μισή… ωρίτσα ήταν αρκετή

Κι όμως το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται μόλις στο 15’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάστρο και τίποτα δεν έδειχνε τη συντριβή που θα έρθει. Ο Μπαριέντος κέρδισε την ποινή από τον Ρόουζ.

Ο Άρης παραλίγο να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, καθώς δόθηκε πέναλτι στο 26’ σε ανατροπή του Γκαρσία από τον Μπαξεβανίδη. Ωστόσο, ο Ζίφκοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Σιώπη, αλλά ο Γιουνές καραδοκούσε και με καρφωτή κεφαλιά στην επαναφορά έκανε το 1-1 στο 27ο λεπτό.

Ο Ματέο Γκαρσία… οργίαζε και στο 33’ με προσωπικό του γκολ έκανε το 2-1. Το ματς είχε ρυθμό, όμως δεν μπήκε άλλο γκολ μέχρι να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια. Η Ξάνθη με το… καλησπέρα του β’ ημιχρόνου ισοφάρισε 2-2 με τον Τζουρίτσκοβιτς, αλλά από εκεί και πέρα… έγειρε το γήπεδο.

Μέσα σε λιγότερο από μισή ώρα, ο Ζίφκοβιτς βαρέθηκε να μαζεύει την μπάλα από τα δίχτυα του. Ο Ντιγκινί στο 69’ έκανε το 3-2 και στο 73’ ήρθε η σειρά του Κόρχουτ να χριστεί σκόρερ και να κάνει το 4-2. Ο Άρης ανέβαζε ρυθμό και η Ξάνθη παρέπαιε, καθώς ο Νιτγκινί στο 79’ έκανε το 5-2. Το δεύτερο προσωπικό γκολ του Γκαρσία ήρθε στο 82’ για το 6-2. Στις καθυστερήσεις ο Άρης κέρδισε νέο πέναλτι για χέρι αμυντικού των φιλοξενούμενων και στο 95’ ο Σιώπης πήρε το αίμα του πίσω. Ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση και αυτή τη φορά ο Ζίφκοβιτς δεν μπόρεσε να τον σταματήσει και διαμορφώθηκε αυτό το ιστορικό 7-2.

Διαιτητής ήταν ο Γεώργιος Τάσης (Ηπείρου) και βοηθοί του οι Αντώνιος Καρατζίκας (Αθηνών), Νικόλαος Πάγκαλος (Λασιθίου).

Κίτρινες: 43’ Μπαριέντος,50' Ματίγια, 52’ Τζανακάκης.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Δεληζήσης, Ντιγκινί, Γκαρσία, Γιουνές (75' Τόνσο), Ματίγια, Τζανακάκης (58' Σόουζα), Φετφατζίδης (58' Μαρτίνες), Σιώπης, Κορχούτ, Ρόουζ.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντουρίτσκοβιτς, Αλμέιδα, Μπαξεβανίδης, Κάστρο, Ακόστα, Κοβάσεβιτς, Ντιρεστάμ, Σιλά, Θυμιάνης (65' Ντε Λούκας), Αμορίμ (72' Καμαρά).