25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 5 Μαΐου 2019 - 21:14

«Καθάρισε» με τριάρα ο Αστέρας Τρίπολης

Και του χρόνου στη Σούπερ Λίγκα οι Αρκάδες, που νίκησαν 3-0 τον Πανιώνιο

Στα μεγάλα σαλόνια για 13η συνεχόμενη χρονιά... Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε με 3-0 του Πανιωνίου το βράδυ της Κυριακής (5/5) και εξασφάλισε την παραμονή του στη Σούπερ Λίγκα, όντας «θαμώνας» πια από τη σεζόν 2007-08.

Στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ήταν αποφασιστική και αποτελεσματική στο ματς της 30ής και τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στους επίσης ελλιπείς Νεοσμυρνιώτες, που ήταν βαθμολογικά άνετοι και δεν κατάφεραν να προβάλουν ιδιαίτερη αντίσταση.

Έτσι, οι Αρκάδες τερμάτισαν στην 11η θέση με 33 βαθμούς, ενώ οι «κυανέρυθροι» με 38 πόντους κατέλαβαν την 6η θέση.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Τσιλούλης στο 10' σούταρε και ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε, ενώ η πρώτη τελική των γηπεδούχων καταγράφηκε ένα λεπτό αργότερα με το μακρινό σουτ του Αραβίδη, που δεν ανησύχησε τον Μαλέρμπ.

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία σημειώθηκε στο 23', με τον Μαλέρμπ να αποκρούει δύσκολα το δυνατό σουτ του Ιγκλέσιας, αλλά ένα λεπτό μετά ο Χριστόπουλος έκανε την κοντινή προβολή μετά από κόρνερ, η μπάλα κόντραρε στον Παπαγεωργίου και οι Πελοποννήσιοι άνοιξαν το σκορ.

Στο 43' ο Φερνάντεθ σούταρε από διαγώνια θέση, χωρίς να βρει τον στόχο, ενώ στο 50' και πάλι ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου έδειξε τα αντανακλαστικά του σε κεφαλιά του Ιγκλέσιας.

Στο 58', όμως ο Γάλλος γκολκίπερ ανέτρεψε τον Καλτσά, το πέναλτι δόθηκε και στο 59ο λεπτό ο Ιγκλέσιας «κλείδωσε» το τρίποντο ευστοχώντας από την άσπρη βούλα για το 2-0.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Καλτσάς στο 83', σκοράροντας με υπέροχη λόμπα και διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζοβάρας του Συνδέσμου Φθιώτιδας με βοηθούς τον Καραγκιζόπουλο του Συνδέσμου Ημαθίας και τον Δημητριάδη του Συνδέσμου Καστοριάς.

Κίτρινες: 90'+3 Τζίμας - 50' Άρτσε, 58' Μαλέρμπ, 69' Τσιλούλης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Βαλιέντε, Χριστόπουλος, Μπελόκ, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Φερνάντεθ (61' Δουβίκας), Ρόλε (86' Τζίμας), Αραβίδης (77' Μπαστιάνος).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Μαλέρμπ, Παπαγεωργίου (65' Καμαρά), Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Μίκο, Κόρμπος (78' Κούρντι), Άρτσε, Μπουμάλ, Μανθάτης (65' Ρέντζας), Οικονομίδης, Τσιλούλης.