24/04/2024
Γαλλία | Κυριακή 28 Απριλίου 2019 - 20:08

Αβαντάζ Λιλ για Τσάμπιονς Λιγκ, το παλεύει η Σεντ Ετιέν

Οι «λιλουά» διέσυραν τη Νιμ με 5-0, ενώ οι «στεφανουά» λύγισαν την Τουλούζ με 2-0 * Η Καέν νίκησε και προσπέρασε τη Ντιζόν

Ανέβασε ταχύτητα η Λιλ στο β’ ημίχρονο και έριξε πέντε γκολ (5-0) στη Νιμ την Κυριακή του Πάσχα (28/4), παίρνοντας σοβαρό αβαντάζ (6 πόντων) για την 2η θέση, που οδηγεί αυτόματα στο Τσάμπιονς Λιγκ, έπειτα από 34 αγωνιστικές στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε από τον Ρεμί στο 51ο λεπτό και ακολούθησαν οι Μπαμπά στο 64’, Τσελίκ στο 70’, Πέπε στο 80’, ενώ το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Ρουί Φόντε στο 90+2'. Πολύ σημαντική ήταν και η επικράτηση της Σεντ Ετιέν επί της Τουλούζ με δύο γκολ του Μπέριτς (2’ και 10’) 2-0, που τη φέρνει τρεις πόντους πίσω από την 3η Λυών και δίνει τη «μάχη» για να πάρει τη θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Μεγάλη νίκη έκανε και η Καέν με 1-0 επί της Ντιζόν, την οποία προσπέρασε στη βαθμολογία με έναν πόντο και πλέον είναι 18η, που σημαίνει ότι βρίσκεται σε θέση για μπαράζ παραμονής. Ισοπαλίες είχαμε στα παιχνίδια Αμιάν – Στρασμπούρ (0-0) και Ανζέ – Ρεμς (1-1), ενώ η Νις έφτασε άνετα στο 3-0 με την ουραγό Γκινγκάμπ.

Τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

Μεγάλη Παρασκευή (26/4)

Μπορντό - Λυών 2-3 (34' Μπριάντ, 38' Ντε Πρεβίλ - 14' Ντεπάι, 67' Κορνέ, 85' Ντεμπελέ)