20/04/2024
Ισπανία | Πέμπτη 25 Απριλίου 2019 - 01:18

Η Λεβάντε «ταπείνωσε» την Μπέτις

Η ομάδα της Βαλένθια διέλυσε με 4-0 τους Σεβιλλιάνους * Πέρασε η Μπιλμπάο (0-1) από την έδρα της Λεγκανές, ενώ ισόπαλες (1-1) αναδείχθηκαν Εσπανιόλ και Θέλτα

Μετά από δύο μήνες έκανε νίκη η Λεβάντε και τη νίκη… Η ομάδα της Βαλένθια το βράδυ της Τετάρτης (24/4) διέλυσε με 4-0 την Μπέτις και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην Πριμέρα Ντιβισιόν, καθώς έφτασε στους 37 πόντους έπειτα από 4 αγωνιστικές.

Τον χορό των γκολ άνοιξε για την Λεβάντε ο Καμπάνια στο 4’ και ακολούθησαν ο Μορόν με αυτογκόλ στο 32’, ο Μοράλες με πέναλτι στο 56’ και ο Κόκε στο 81ο λεπτό.

Σημαντική ήταν και η εκτός έδρας επικράτηση της Μπιλμπάο με 1-0 επί της Λεγκανές με αυτογκόλ του Εν Νεσιρί στο 43ο λεπτό. Ισόπαλες αναδείχθηκαν στη Βαρκελώνη με 1-1 Εσπανιόλ και Θέλτα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γου Λέι στο 13’ και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 72’ με τον Γκόμεζ.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 34ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Μεγάλη Τρίτη 23/4

Ουέσκα - Έιμπαρ 2-0 (54' Γκαγιέγο, 57' Αβιλα)

Βαγιαδολίδ - Χιρόνα 1-0 (67' Μίτσελ)

Αλαβές - Μπαρτσελόνα 0-2 (54' Αλενιά, 60' πεν. Σουάρες)

Μεγάλη Τετάρτη 24/4

Ατλέτικο Μαδρίτης - Βαλένθια 3-2 (9' Μοράτα, 49' Γκριεζμάν, 81' Κορέα - 36' Γκαμεϊρό, 77' πεν. Παρέχο)

Λεγκανές - Μπιλμπάο 0-1 (43' αυτ. Εν-Νεσιρί)

Εσπανιόλ - Θέλτα 1-1 (33' Γου Λέι - 72' Μάξι Γκόμες)

Λεβάντε - Μπέτις 4-0 (9' Καμπάνια, 32' αυτ. Μορόν, 56' πεν. Μοράλες, 81' Κόκε)