26/04/2024
Γερμανία | Πέμπτη 25 Απριλίου 2019 - 00:37

Με… δαιμονισμένο Λεβαντόφσκι στον τελικό

Η Βέρντερ πήγε να κάνει μια ιστορική ανατροπή μέσα σε 1 λεπτό, όμως ο στράικερ της Μπάγερν «μίλησε» στο φινάλε και έδωσε την πρόκριση με 3-2 μέσα στη Βρέμη

Με αγωνία περίμεναν στη Λειψία το βράδυ της Τετάρτης (24/4) για να δούνε ποια ομάδα θα βγει νικήτρια στην αναμέτρηση της Βρέμης και να μάθουν την αντίπαλό τους στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας. Πιθανόν να μην ευχόντουσαν να αντιμετωπίσουν την Μπάγερν, όμως η ομάδα του Μονάχου επικράτησε με 3-2 στην έδρα της Βέρντερ, χάρη στον… δαιμονισμένο Λεβαντόφσκι.

Ο Πολωνός στράικερ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 80’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων που είχαν ισοφαρίσει από 0-2 σε 2-2 μέσα σε ένα λεπτό.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν στο 36’ με τον Λεβαντόφσκι 1-0 και στο 63’ ο Μίλερ έκανε το 2-0 και φάνηκε να «καθαρίζει» το ματς. Ωστόσο, η Βέρντερ το έφερε στα ίσα σε 2-2 με τον Οσάκο στο 74’ και τον Ρατσίκα στο 75ο λεπτό!

Ωστόσο, τρία λεπτά ο Γκεμπερσελασιέ ανέτρεψε τον Κομάν και ο διαιτητής με την βοήθεια του VAR το καταλόγισε. Έτσι ο Λεβαντόφσκι πήρε πάνω του την ευθύνη σκόραρε από τα 11 μέτρα.