28/03/2024
Αγγλία | Τρίτη 23 Απριλίου 2019 - 00:36

Η Μπέρνλι έκοψε τη φόρα της Τσέλσι

Πήρε 2-2 μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και έχει… μαξιλαράκι παραμονής, ενώ οι «μπλε» κινδυνεύουν να μείνουν εκτός Τσάμπιονς Λιγκ * Η ταυτότητα της 35ης αγωνιστικής

Τρελό 25λεπτο παρακολούθησαν το βράδυ της Δευτέρας (22/4), όσοι βρέθηκαν στο «Στάμφορντ Μπριτζ», καθώς μπήκαν τέσσερα γκολ στο 2-2 της Τσέλσι με την Μπέρνλι για την 35η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Για την ακρίβεια στα 24 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έγιναν όλα. Αρχικά η Μπέρνλι προηγήθηκε στο 8’ με φανταστικό βολέ του Χέντρικ, όμως μέσα σε ένα δίλεπτο οι «μπλε» γύρισαν το σκορ σε 2-1. Στο 12’ ο Καντέ ισοφάρισε και στο 14’ ο Ιγκουαϊν έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ωστόσο, η Μπέρνλι δεν πτοήθηκε και στο 24’ με Μπαρνς ισοφάρισε σε 2-2 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, παράς τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Με την ισοπαλία αυτή Μπέρνλι έφτασε τους 40 βαθμούς και έχει ένα… μαξιλαράκι 9 πόντων από την Κάρντιφ που είναι σε θέση υποβιβασμού.

Από την άλλη, ναι μεν η Τσέλσι έφτασε τους 37 πόντους ισοβαθμεί στην 3η θέση με την Τότεναμ, όμως έχει ένα παιχνίδι περισσότερο τόσο από τα «σπιρούνια», όσο και από την Άρσεναλ (66 β.) και την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (64 β.), που ακολουθούν.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον, Ζορζίνιο, Καντέ (46' Κόβατσιτς), Λόφτους-Τσικ, Χάντσον-Οντόι (41' Πέδρο), Ιγκουαΐν (77' Ζιρού), Αζάρ.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Χίτον, Λόουτον, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ, Κορκ, Γουέστγουντ, Χέντρικ, ΜακΝιλ, Μπαρνς, Γουντ.

Tα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

Σάββατο (20/4)

Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 1-0 (5' Φόντεν)

Μπόρνμουθ – Φούλαμ 0-1 (53’ πέν. Μίτροβιτς)

Χάντερσφιλντ – Γουότφορντ 1-2 (90+3’ Άχεαρν-Γκραντ - 5’, 80’ Ντεουλοφέου)

Γουέστ Χαμ – Λέστερ 2-2 (37’ Αντόνιο, 82’ Λούκας Πέρεθ – 67’ Βάρντι, 90+2’ Μπαρνς)

Γουλβς – Μπράιτον 0-0

Νιούκαστλ - Σαουθάμπτον 3-1 (27’, 31’, 86’ Αγιόθε Πέρεθ – 59’ Λεμινά )

Κυριακή (21/4)

Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0 (13' Ριτσάρλισον, 28' Σίγκουρντσον, 56' Ντιν, 64' Γουόλκοτ)

Άρσεναλ - Κρίσταλ Πάλας 2-3 (47' Οζίλ, 77' Ομπαμεγιάνγκ - 17' Μπεντέκε, 61' Ζαχά, 69' ΜακΆρθουρ)

Κάρντιφ - Λίβερπουλ 0-2 (57' Bαϊνάλντουμ, 81' πέν. Μίλνερ)