20/04/2024
Ιταλία | Δευτέρα 22 Απριλίου 2019 - 22:44

«Πάτησε»… Νάπολι και τετράδα η Αταλάντα

Με ανατροπή πέρασε με 1-2 από τον «Σαν Πάολο» και καλοβλέπει Τσάμπιονς Λιγκ * Η ταυτότητα της 33ης αγωνιστικής

Σπουδαία ανατροπή πέτυχε η Αταλάντα τη Δευτέρα (22/4) μέσα στην έδρα της Νάπολι, την οποία κέρδισε με 2-1 και ισοβαθμεί με την Μίλαν στην 4η θέση, έπειτα από 33 αγωνιστικές στο Καμπιονάτο.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Μπέργκαμο, καθώς η Νάπολι με τη δύναμη του «Σαν Πάολο» μπήκε ορμητικά και στο 28’ πέτυχε με το 1-0 με τον Μέρτενς. Οι γηπεδούχοι κυνήγησαν και το δεύτερο γκολ στο α’ ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με μια Αταλάντα διαφορετική και αποφασισμένη. Αρχικά ισοφάρισε στο 69’ με τον Ζαπάτα και στο 80’ ο Πάσαλιτς διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Με την επιτυχία αυτή η Αταλάντα έφτασε τους 56 βαθμούς, όσους έχει και η Μίλαν, με την οποία μοιράζεται την 4η θέση και φυσικά καλοβλέπει το Τσάμπιονς Λιγκ για την επόμενη περίοδο.

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Μαλκουίτ, Κίρικες (13' Λουπέρτο) Κουλιμπαλί, Χισάι, Καγεχόν, Άλαν, Φαμπιάν Ρουίθ, Ζιελίνσκι (81' Βέρντι), Μέρτενς (77' Γιουνές), Μίλικ.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Μαντσίνι (46' Παλομίνο), Τζιμιστί, Μασιέλο, Χάτεμπουρ (76' Γκόζενς), Ντε Ρόον, Φρόιλερ (54' Ίλιτσιτς), Καστάνιε, Παπού Γκόμες, Πάσαλιτς, Ζαπάτα.

Τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής

Σάββατο (20/4)

Πάρμα - Μίλαν 1-1 (87' Μπρούνο Άλβες - 69' Καστιγέχο)

Μπολόνια - Σαμπντόρια 3-0 (54' αυτ. Τονέλι, 69' Πούλγκαρ, 83' Ορσολίνι)

Κάλιαρι - Φροζινόνε 1-0 (27' πέν. Ζοάο Πέδρο)

* Στο 79' αποβλήθηκε ο Φαράγκο για την Κάλιαρι

Έμπολι - Σπαλ 2-4 (22' Καπούτο, 47' Τραορέ - 38' πέν, 61' Πετάνια, 44' Φλοκάρι, 88' Αντενούτσι)

Τζένοα - Τορίνο 0-1 (58' Ανσάλντι)

Λάτσιο - Κιέβο 1-2 (67' Καϊσέδο - 49' Βινιάτο, 51' Χετεμάι)

* Στο 34' αποβλήθηκε ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς για τη Λάτσιο

Ουντινέζε - Σασουόλο 1-1 (80' αυτ. Λιρόλα - 31' Σένσι)

Γιουβέντους - Φιορεντίνα 2-1 (37’ Άλεξ Σάντρο, 53’ αυτ. Πεζέλα - 6’ Μιλένκοβιτς)

Ίντερ - Ρόμα 1-1 (61’ Πέρισιτς – 14’ Ελ Σαράουι)