28/03/2024
Αρχείο Διεθνή | Δευτέρα 22 Απριλίου 2019 - 22:17

Σάρωσε την Ομόνοια η Νέα Σαλαμίνα

Επιβλητικό εντός έδρας τρίποντο με 5-2 * Η ταυτότητα της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε τη Μεγάλη Δευτέρα (22/4) η Νέα Σαλαμίνα, κερδίζοντας με το επιβλητικό 5-2 την Ομόνοια για την 7η αγωνιστική των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος.

Βαθμολογικά αδιάφορο ήταν το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι μόλις στο 1ο λεπτό με σουτ του Ελουντού και να ανοίγουν το σκορ με δυνατό σουτ του Μαργκάσα στο 5'.

Στο 12ο λεπτό ο Γκολομπάρτ κατέγραψε δεύτερο δοκάρι για την ομάδα του, για να απαντήσουν οι «πράσινοι» με τα γκολ των Μαυρία στο 18' και Κολοβού στο 23'.

Η Νέα Σαλαμίνα έκανε ανατροπή στην ανατροπή με τα ωραία σουτ εκτός περιοχής των Ελουντού στο 33' και Τιάγκο στο 42', με τον Μεχία να μην μπορεί να αποτρέψει το 3-2, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τα γκολ του Κορέια στο 52ο λεπτό και του Κίνγκσλεϊ με κεφαλιά στο 56ο.

NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Βεσελόφσκι, Ρέινολντς, Γκολομπάρτ, Φουστάρ (84' Χατζηκωνσταντή), Μαργκάσα (82' Νουρ) Κωστή, Τιάγκο, Κίνγκσλεϊ (74' Πική) Ελουντού, Κορέια, Τζαϊλσον.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Μεχίας, Μανρίκε, Γκαφούρ, Μότα, Κολοβός (79' Χαραλάμπους), Γκόμεθ, Μόντες (71' Ζίβετς), Λοέ (59' Κατελάρης), Ντάρμπισιρ, Κούσουλος, Μαυρίας.

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής των πλέι οφ:

ΟΜΙΛΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗ

Κυριακή (21/4)

Απόλλων Λεμεσού - ΑΕΛ Λεμεσού 1-1 (72' Γιούστε - 19' Γκαζτανάγκα)

* Στο 53' αποβλήθηκε ο Αγκάνοβιτς για την ΑΕΛ Λεμεσού

ΑΕΚ Λάρνακας - ΑΠΟΕΛ 1-0 (66' Γκονζάλες)

* Στο 61' αποβλήθηκε ο Μπαρέρα για την ΑΕΚ Λάρνακας

Δευτέρα (22/4)

Νέα Σαλαμίνα - Ομόνοια 5-2 (5' Μαργκάσα, 33' Ελουντού, 42' Τιάγκο, 52' Κορέια, 56' Κίνγκσλεϊ - 18' Μαυρίας, 23' Κολοβός)