28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 21 Απριλίου 2019 - 21:24

«Χαμογέλασε» στο τέλος ο Άρης

Οι «κίτρινοι» πέρασαν με 1-2 από την έδρα του Παναιτωλικού χάρις σε ένα γκολ στο 86ο λεπτό

Με τους τρεις βαθμούς έφυγε ο Άρης από το Αγρίνιο την Κυριακή (21/4), κερδίζοντας τον Παναιτωλικό με 1-2 για την 29η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Το παιχνίδι δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον ωστόσο και οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη, με τους Θεσσαλονικείς να την κατακτούν τελικά στο τέλος.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο, ισοφαρίστηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη χάρις σε ένα γκολ τέσσερα λεπτά πριν από τα 90'.

Ο Άρης, που κυριάρχησε στο πρώτο 45λεπτο, απείλησαε στο 5' με τον Μαρτίνες. Ωστόσο, στο 22' ο Αργεντινός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Ντιγκινί. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία κρατώντας μακριά από την περιοχή τους τους Αγρινιώτες χωρίς πάντως να δημιουργήσουν άλλη ευκαιρία μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Ρόουζ λίγο έλειψε να κάνει το 0-2 ενώ στο 48' ο Ντουάρτε στην πρώτη τελική των γηπεδούχων έφερε το ματς στα... ίσια. Το γκολ επηρρέασε τους Θεσσαλονικείς που κλείστηκαν στα καρέ τους, βλέποντας τον Παναιτωλικό να έχει ανέβει. Ωστόσο μετά το 75' ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 86' ο νεοεισελθών Γιουνές, έπειτα από το στρώσιμο του Φετφατζίδη έκανε το 1-2 το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε.

Διαιτητής ήταν ο Φωτιάδης (Καστοριάς), με βοηθούς τους Κωνσταντίνου (Πρέβαζας/Λευκάδας) και Παλαμίδα (Λακωνίας). Τέταρτος ήταν ο Τζοβάρας (Φθιώτιδας).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Μάλης, Μάζουρεκ (64’ Γκούγκα), Μιχάι, Τσιγγάρας, Λιάβας (46’ Μαρινάκης), Αμαράλ, Λουσέρο, Ντίας, Μπαΐροβιτς (81’ Μανά), Ντουάρτε.

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Σόουζα (72’ Τζανακάκης), Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σιώπης, Ματίγια, Λάρσον, Ματέο (68 Φετφατζίδης), Μαρτίνες (83’ Γιουνές), Ντιγκινί.