25/04/2024
Βόλεϊ | Παρασκευή 19 Απριλίου 2019 - 23:55

Ψυχάρα ο Ηρακλής με ανατροπή στον τελικό

Ο «Γηραιός» κέρδισε με 3-2 σετ τον Φοίνικα Σύρου και θα κοντραριστεί με τον ΠΑΟΚ για το τρόπαιο στο Κύπελλο βόλεϊ ανδρών

Το ήθελαν πολύ στον Ηρακλή και έκαναν κατάθεση ψυχής για να ανατρέψουν το σκορ και να φτάσουν το βράδυ της Παρασκευής (19/4) στον τελικό Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών, κερδίζοντας με 3-2 σετ τον Φοίνικα Σύρου.

Ο «Γηραιός» δεν πτοήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα, παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ με 1-0 και 2-1. Ισοφάρισε αμφότερες και πήγε στο τάι μπρέικ με την ψυχολογία των παικτών του στα ύψη, φτάνοντας σε ένα εντυπωσιακό 15-8 στο σετ που έκρινε τον αγώνα.

Οι «κυανόλευκοι» επαναλαμβάνουν την περσινή επιτυχία τους να φτάσουν στον τελικό του Κυπέλλου και πάλι με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, που κέρδισε τον Ολυμπιακό. Ωστόσο, αυτή τη φορά θέλουν τη νίκη, ώστε να είναι αυτοί που θα πανηγυρίσουν την κατάκτηση του τροπαίου στον Λευκό Πύργο και όχι ο συμπολίτης τους.

Τα σετ: 23-25, 25-20, 22-25, 25-23, 15-8

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ.), Κλίντι 25 (20/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 65% υπ.), Ντίνας 7 (2/3 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ποπόφ 20 (16/46 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Προύσαλης 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 60% υπ.), Αρμενάκης 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1/1 επ.), Χήρας 4 (1/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μούχλιας Β.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Βουλκίδης 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Καϊσλασάλο 26 (24/45 επ., 2 μπλοκ), Λέσκοφ 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Φίλιο 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/17 επ., 74% υπ.), Εβάντρο 21 (18/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 70% υπ.) / Βελούδης (λ, 54% υπ.), Κιόσης.