26/04/2024
Αρχείο Διεθνή | Πέμπτη 18 Απριλίου 2019 - 01:32

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ Λεμεσού θα παλέψουν για το Κύπελλο

Αυτό είναι το ζευγάρι του τελικού της 22ης Μαΐου

Βγήκαν οι δύο μονομάχοι… Ο ΑΠΟΕΛ και η ΑΕΛ Λεμεσού είναι οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου που θα διεξαχθεί στις 22 Μαΐου.

Την Τετάρτη (17/4), οι «γαλαζοκίτρινοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 με το Παραλίμνι εκτός έδρας και σε συνδυασμό με το υπέρ τους 1-0 στο πρώτο παιχνίδι εξασφάλισαν την πρόκριση.

Το Παραλίμνι πήρε… κεφάλι στο σκορ με τον Πίττα στο 6’ αλλά στο 26’ ο Μπέζιακ έφερε το ματς στα… ίσια. Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ουντότζι έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους, με τον Βιντιγκάλ να απαντά ξανά για την ομάδα της Λευκωσίας στο 93’ διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Στο άλλο ζευγάρι, ΑΕΛ Λεμεσού και Απόλλων Λεμεσού «κόλλησαν» στο 0-0, με τους τυπικά γηπεδούχους όμως να προκρίνονται χάρις στη νίκη τους με 2-1 στην πρώτη αναμέτρηση.

ΠΑΡΑΛΙΜΝΙ: Κλέιμαν, Κυριάκου, Φυτανίδης, Αντωνίου, Ολίβα (29΄ Μουλαζίμης), Κοσμάς (79΄ Κολοκούδιας), Μαϊσουράτζε, Ριέρα, Ζάρατε (66΄ Σερμπάκοφ), Ουντότζι, Πίττας.

ΑΠΟΕΛ: Ρομό, Βούρος, Μερκής, Ρουέδα, Φακινέτι, Μοράις, Ζαχίντ (86΄ Αρτυματάς), Ντε Βινσέντι, Βιντιγκάλ, Αλωνεύτης (59΄ Γιάκολις), Μπέζιακ (72΄ Εφραίμ).