28/03/2024
Μπάσκετ | Πέμπτη 18 Απριλίου 2019 - 00:09

Το πάλεψε και άφησε υποσχέσεις ο Παναθηναϊκός

Οι «πράσινοι» άγγιξαν το break στη Μαδρίτη, αλλά τελικά ηττήθηκαν με 75-72 από τη Ρεάλ

Με τέτοιες εμφανίσεις έχει σοβαρές ελπίδες… Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε άκρως ανταγωνιστικός απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης την Τετάρτη (17/4) ωστόσο ηττήθηκε με 75-72 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο κόντραραν στα ίσα την πρωταθλήτρια Ευρώπης, βρέθηκαν να προηγούνται με έξι στο 36’ ωστόσο λύγισαν στο φινάλε, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να «σπάσουν» την έδρα της.

Το σημαντικότερο, πάντως, είναι ότι άφησαν υποσχέσεις και έδειξαν ότι στο δεύτερο ματς της Παρασκευής (19/4) είναι ικανοί να κάνουν τη ζημιά.

Κορυφαίος του «τριφυλλιού» ήταν ο Καλάθης, ο οποίος ήταν κακός για τρία δεκάλεπτα αλλά στο τελευταίο έδειξε την αξία του και σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ από τους νικητήες ξεχώρισε ο Κοζέρ με 12.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες… Σιγά, σιγά όμως η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μπρος και με πρωταγωνιστή τον Τέιλορ προηγήθηκε με 14-8.  Το «τριφύλλι» έβγαλε αντίδραση και παίζοντας, κατά διαστήματα, καλές άμυνες έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με 21-17.

Στο 17’ οι «πράσινοι» μείωσαν στο καλάθι (32-31) ωστόσο στη συνέχεια υπέπεσαν σε μαζεμένα λάθη δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να βάλουν 2-3 μεγάλα σουτ και να πάνε στα αποδυτήρια με ένα υπέρ τους +8 (43-35).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να κάνει λάθη και κάπως έτσι η «Βασίλισσα» ξέφυγε στο +14 (49-35). Ωστόσο με τρία τρίποντα ευτύχησε να ψαλιδίσει τη διαφορά στους έξι (58-52).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός με μπροστάρη τον Καλάθη κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 66-72, με 3:52 να απομένουν. Ωστόσο, στη συνέχεια δεν κατάφερε να σημειώσει ούτε πόντο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι, εκμεταλλευόμενοι και τη γραμμή της… φιλανθρωπίας, να παίρνουν τη νίκη με 75-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές), Ράντολφ 3 (1/5 σουτ), Φερνάντεθ 7 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Καμπάτσο 8 (1/7 σουτ, 6/6 βολές), Ρέγες, Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 7 (1), Τόμπκινς 5 (2/7 σουτ), Τέιλορ 13 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Λάνγκφορντ 9 (4/10 δίποντα), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο.