24/05/2019
Champions League | Τετάρτη 17 Απριλίου 2019 - 23:59

Τα «σπιρούνια» πέταξαν έξω τη Σίτι!

Γλυκιά ήττα με 4-3 για την Τότεναμ σε ματσάρα στο «Έτιχαντ», παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ

Και τι ματς ήταν αυτό! Η Τότεναμ έχασε το βράδυ της Τετάρτης (17/4) με 4-3 από τη Μάντσεστερ Σίτι, έφυγε όμως από το «Έτιχαντ» με το «εισιτήριο» για τους «4» του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της, σε συνδυασμό με τη νίκη της με 1-0 στον πρώτο προημιτελικό.

Παρά τη σημαντικότατη απουσία του Χάρι Κέιν η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο πέτυχε τα γκολ που χρειαζόταν για να σταματήσει τους «πολίτες», που για μία ακόμη χρονιά μένουν μακριά από την πολυπόθητη γι' αυτούς ευρωπαϊκή διάκριση.

Ήταν ένας αγώνας που θα μνημονεύεται για δεκαετίες, αφού μόνο συνηθισμένο δεν το λες σε τέτοιας κρισιμότητας αναμέτρηση να έχουν σημειωθεί πέντε τέρματα στα πρώτα 21 λεπτά, ένας αγώνας που κρίθηκε τελικά από την τραγική, στο μεγαλύτερο μέρος του, ανασταλτική λειτουργία και των δύο ομάδων.

Πλέον, τα «σπιρούνια» ετοιμάζονται για τις μάχες με τον Άγιαξ στον δρόμο για τον τελικό, σε ένα ζευγάρι που προμηνύονται φουλ επιθετικά ματς.

Πέντε γκολ σε 21 λεπτά...

Σε μοναδική διαφήμιση του ποδοσφαίρου έμελε να εξελιχθεί το α' ημίχρονο, με τη Σίτι να προηγείται με 3-2 στο 21'!

Ασύλληπτα εύστοχοι ήταν οι δύο αντίπαλοι στις προσπάθειές τους, αλλά και με τεράστια αμυντικά κενά για αμφότερους, γεγονός που συνετέλεσε στο να διαμορφωθεί αυτή η απίθανη εναλλαγή συναισθημάτων για τους οπαδούς των πρωταθλητών Αγγλίας και των Λονδρέζων.

Ο Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ στο 4', οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ του Σον στο 7' και το 10' έκαναν την ανατροπή, αλλά η Σίτι απάντησε με τον Μπερνάρντο Σίλβα στο 11' και δέκα λεπτά αργότερα με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Στέρλινγκ στον αγώνα.

Εν συνεχεία, οι δύο ομάδες σοβαρεύτηκαν ανασταλτικά, έπεσε σταδιακά ο ρυθμός και οι «πολίτες» πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Το var έδωσε τη λύση...

Το β' ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Γκουαρντιόλα να πιέζει ασφυκτικά από τα πρώτα λεπτά για το 4-2, κάτι που συνέβη εντέλει με τον Αγκουέρο στο 59'.

Θα περίμενε κανείς ότι οι φιλοξενούμενοι θα παραδίνονταν από εκεί και πέρα, ωστόσο είχαν τα ψυχικά αποθέματα να ψάξουν με τη σειρά τους το γκολ πρόκρισης και τα κατάφεραν στο 73'.

Ο Γιορέντε, που είχε έρθει από τον πάγκο στο παιχνίδι λόγω τραυματισμού του Σισοκό, με περίεργο τρόπο ύστερα από κόρνερ του Τρίπιερ βρήκε δίχτυα, σε μια φάση που ο διαιτητής Τσακίρ συμβουλεύθηκε το var για την πιθανότητα να είχε χρησιμοποιήσει το χέρι του ο Ισπανός φορ.

Το γκολ μέτρησε κανονικά, οι γηπεδούχοι έκαναν νέα προσπάθεια για το πέμπτο τους τέρμα, το βρήκαν με τον Στέρλινγκ στο 90'+3, αλλά και πάλι το var «μίλησε», για να ακυρωθεί ως οφσάιντ του Αγκουέρο στην αρχή της φάσης.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Λονδρέζους να πανηγυρίζουν τη μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά, ελπίζοντας πως θα τα καταφέρουν και πάλι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Tούρκος Κιουνεΐτ Τσακίρ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μπαχατίν Ντουράν και Ταρίκ Ονγκούν.

Κίτρινες: 41' Σισοκό, 48' Σον, 77' Γουανιάμα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Κομπανί, Λαπόρτ, Μεντί (84' Σανέ), Γκουντογκάν, Νταβίντ Σίλβα (61' Φερναντίνιο), Ντε Μπράινε, Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ, Αγκουέρο.

ΤΟΤΕΝΑΜ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Γιορίς, Τρίπιερ, Ρόουζ (84' Σάντσες), Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Γουανιάμα, Σισοκό (41' λ. τρ. Γιορέντε), Άλι, Λούκας Μόουρα (81' Ντέιβις), Έρικσεν, Σον.