29/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 17 Απριλίου 2019 - 18:07

Αυτό δεν ήταν παιχνίδι, ήταν… αριστούργημα!

Λάθη απερίγραπτα, κόκκινες ανεξήγητες και νίκη με ανατροπή (1-3) του Απόλλωνα Λάρισας επί του Βόλου μέσα στο γήπεδο της Νεάπολης * Ζωντανοί οι φιλοξενούμενοι στη διεκδίκηση της θέσης για το μπαράζ

Μονόπλευρο ήταν το ενδιαφέρον στο γήπεδο της Νεάπολης της πρωτεύουσας της Μαγνησίας με τον ήδη πρωταθλητή Βόλο να χάνει (αν και προηγήθηκε) με 1-3 από τον Απόλλωνα Λάρισας… Τρίποντο ατόφιο «χρυσάφι», που κρατά τους φιλοξενούμενους στον πόντο από το δεύτερο της βαθμολογίας Πλατανιά, με τον οποίο αγωνίζονται την επόμενη αγωνιστική σε ένα ματς-φωτιά για τη θέση, που θα οδηγήσει στα μπαράζ με τον 13ο της Σούπερ Λίγκας!

Αυτή, όμως, είναι η μία όψη του… νομίσματος, γιατί η άλλη ήταν τουλάχιστον περίεργη αναφορικά με τα όσα έγιναν στον αγωνιστικό χώρο της αναμέτρησης της 28ης αγωνιστικής της Football League το απόγευμα της Τετάρτης (17/4).

Πολλές θολές συμπτώσεις μαζεμένες στα 90 και κάτι λεπτά δεν είναι τόσο συνηθισμένες…

Λάθη απερίγραπτα από την πλευρά των γηπεδούχων κυρίως (στο β' ημίχρονο), κόκκινες κάρτες ανεξήγητες ακόμα και στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων και φυσικά η νίκη με ανατροπή συνθέτουν μια σειρά από προκλήσεις για όσους έβλεπαν το ματς για το τι στα αλήθεια έγινε.

Για την ιστορία ο Βόλος προηγήθηκε με τέρμα του Ηλιόπουλου στο 38’ για να ισοφαρίσει ο Απόλλων Λάρισας στο 56’ με αυτογκόλ του Γκαλίτσιου και δύο λεπτά αργότερα να κάνει την ανατροπή με τον Λούκας Ράμος, έπειτα από υπνωτισμένη αντίδραση της άμυνας των γηπεδούχων.

Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε στο 87’ με απευθείας φάουλ του Μαρκολίνιο…

Τα εντυπωσιακά συνεχίστηκαν, ωστόσο, με δύο κόκκινες. Η πρώτη με δεύτερη κίτρινη στον Πολέτο στο 90’ με τη δεύτερη να την παίρνει από τον πάγκο, καθώς είχε αντικατασταθεί λίγο νωρίτερα και η… αποθέωση να είναι στο 90’+3 με αψυχολόγητη απευθείας αποβολή του Μάντζη.

Διαιτητής ήταν ο Μαλούτας (Ημαθίας) με βοηθούς τους Παρασίου (Ημαθίας) και Παπαδάκη (Ημαθίας), ενώ τέταρτος ήταν ο Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας)

Κόκκινες: 90’+3 Μάντζης - 90’ Πολέτο (από τον πάγκο με δεύτερη κίτρινη).

Κίτρινες: 86’ Καμπαγιέρο - 9’ Κοντοές, 79’ Πολέτο

ΒΟΛΟΣ (Χουάν Φεράντο): Μπουργάνης (88’ Κραβαρίτης), Ντεντάκης, Καρρίκι (72’ Πίσπας), Ν' Γκουέμ, Γκαλίτσιος, Καμπαγέρο, Γκαρσία, Πέντα (61’ Λούκας), Κότο, Ηλιόπουλος, Μάντζης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Άριαν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Καρατάσιος, Κοντοές, Χατζής, Λούκας Ράμος, Λίταινας, Γκουντρουμπής (46’ Τασιούλης), Πολέτο (81’ Μαρκολίνο), Μπραμπίγια (71’ λ.τρ. Μπιμάι).