29/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 17 Απριλίου 2019 - 18:24

Υπάρχει ζωή στον πλανήτη… Ηρόδοτο!

Τρίποντο - ανάσα για την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού, που νίκησε 4-2 τον Αιγινιακό

Μία πολύ σπουδαία νίκη πανηγύρισε την Τετάρτη (17/4) ο Ηρόδοτος καθώς επιβλήθηκε εντός έδρας με 4-2 του Αιγινιακού, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού χρειαζόταν πάση θυσία το τρίποντο κόντρα στον αδιάφορο και υποβιβασμένο Αιγινιακό, ώστε να παραμείνει «ζωντανή» στο κυνήγι της παραμονής.

Και τα κατάφερε περίφημα αφού σε συνδυασμό με την ήττα του ΑΟΤ από τον Ηρακλή, βγήκε εκτός επικίνδυνης ζώνης βάζοντας από κάτω τους Θεσσαλούς.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Ηρόδοτο, καθώς στο 12’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ του Ζαννάκη. Ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Λυρώνη δεν πτοήθηκαν… Ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και ισοφάρισαν στο 36’ με τον Ηλιάδη ο οποίος πήρε το… ριμπάουντ από την απόκρουση του Καραγκιόζη στο σουτ του Γκούφα.

Ο Αιγινιακός μπήκε με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49’ πήρε το προβάδισμα με σουτ του Γραικού. Μάλιστα, στο 56’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νύκταρη. Η ομάδα της βόρειας Πιερίας δεν τα παράτησε και στο 72’ είχε μία καλή στιγμή σε σουτ του Έππα, το οποίο εξουδετέρωσε ο Τσιλιγκίρης, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο 20χρονος άσος δεν αστόχησε, μειώνοντας σε 3-2. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, με τον Γκούφα να βρίσκει δίχτυα στο 79' διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Διαιτητής ήταν η Αντωνίου (Αν. Αττικής), με βοηθούς τους Οικονόμου (Δυτ. Αττικής) και Καραθανάση (Αν. Αττικής). Τέταρτος ήταν ο Σωτηριάδης (Λασιθίου).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γιώργος Λυρώνης): Τσιλιγγίρης, Ζιώγας, Ανδρέου, Μουκίδης, Αργκιλέσι, Ζαμπορόφσκι (46’ Σιαλμάς), Ηλιάδης, Γραικός (60’ Χατζηλιάδης), Νύκταρης, Μπαρέτας (70' Αγγελούδης), Γκούφας.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Τζεμ Καρατζά): Καραγκιόζης, Τοπαλίδης Σαβ., Πετρούσης, Ζήσης (64’ Πιαστόπουλος), Στάνιτς, Βελκόσκι, Πολύζος, Έπας, Παπαδόπουλος, Ζαννάκης (39’ λ.τρ. Τοπαλίδης Μαρ.), Κούστα (69’ Αλ Χαρντάν).