19/04/2024
Ισπανία | Δευτέρα 15 Απριλίου 2019 - 01:24

Το παλεύει η Βαλένθια για Τσάμπιονς Λιγκ

Με 3-1 επιβλήθηκαν της Λεβάντε οι «νυχτερίδες»

Στο κόλπο για το Τσάμπιονς Λιγκ παραμένει η Βαλένθια, που νίκησε με 3-1 τη Λεβάντε το βράδυ της Κυριακής (14/4) για την 32η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιθιόν.

Στο «Μεστάγια» ο Μίνα άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν οι φιλοξενούμενοι με αυτογκόλ του Σολέρ στο 56'.

Ένα λεπτό αργότερα ο Γκέντες έδωσε νέο προβάδισμα στις «νυχτερίδες» και ξανά ο Μίνα στο 63' σκόραρε για το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, οι γηπεδούχοι με 49 βαθμούς είναι 6οι στην κατάταξη, όντας στο -3 από την 4η Σεβίλλη.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Νέτο, Πιτσίνι (32' Κοκελέν), Γκαράι, Παουλίστα, Γκαγιά, Σολέρ, Βας, Παρέχο (72' Γκαμεϊρό) Τσερίσεβ, Μίνα, Γκέντες (78' Λι).

ΛΕΒΑΝΤΕ: Φερνάντεθ, Καμπάκο, Βέθο, Κόκε, Χέισον, Ροτσίνα (77' Μπαρντι), Πιερ, Καμπάνα, Λούνα (69' Σιμόν), Μάρτι (68' Μαγιοράλ), Μοράλες.

Το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής:

Σάββατο (13/4)

Εσπανιόλ-Αλαβές 2-1 (19' Πεδρόσα, 47' αυτ. Λαγκάρδια – 56' Καγέρι)

Ουέσκα-Μπαρτσελόνα 0-0

Ατλέτικο Μαδρίτης-Θέλτα 2-0 (42' Γκριεζμάν, 74' Μοράτα)

Σεβίλλη-Μπέτις 3-2 (26' Μουνίρ, 59' Σαράμπια, 64' Βάθκεθ-55' Λο Σέλσο, 82' Τέγιο)

Κυριακή (14/4)

Βαγιαδολίδ-Χετάφε 2-2 (30' Γκουαρντιόλα, 69' πέν.Ουνάλ-14' Αραμπάρι, 90+6' πέν. Μολίνα)

* Στο 63' αποβλήθηκε ο Ολιβέρα για τη Χετάφε.

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ράγιο Βαγιεκάνο 3-2 (2' 50' Ινάκι Γουίλιαμς, 72' Ραούλ Γκαρθία - 45' Μορένο, 85' Ντε Τομάς)

Σοσιεδάδ-Έιμπαρ 1-1 (1' Χουάνμι -  85' Χορδάν)

Χιρόνα-Βιγιαρεάλ 0-1 (7' Τσουκουέζε)

Βαλένθια-Λεβάντε 3-1 (2' 63' Μίνα, 57' Γκέντες - 56' αυτ. Σολέρ)