28/03/2024
Europa League | Παρασκευή 12 Απριλίου 2019 - 00:05

Κρατά την τύχη στα χέρια της η Άρσεναλ

Κέρδισε 2-0 τη Νάπολι για τους προημιτελικούς του Γιουρόπα Λιγκ * Νίκες και για Τσέλσι, Βαλένθια και Μπενφίκα

Tο πάνω χέρι για να προκριθεί στα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ έχει η Άρσεναλ, που νίκησε 2-0 τη Νάπολι το βράδυ της Πέμπτης (11/4) στο πρώτο μεταξύ τους ματς για τους «8».

Στο «Έμιρεϊτς» ο Ράμσεϊ άνοιξε το σκορ στο 14', για να ακολουθήσει το αυτογκόλ του Κουλιμπαλί στο 25ο λεπτό ύστερα από σουτ του Τορέιρα.

Οι «κανονιέρηδες» είχαν αρκετές ευκαιρίες και για τρίτο τέρμα, ο Ζιελίνσκι κατέγραψε τη σημαντικότερη για τους «παρτενοπέι» στο β' ημίχρονο, με την ομάδα του Ουνάι Έμερι να κρατά την τύχη στα χέρια της εν όψει της ρεβάνς στο «Σαν Πάολο».

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Mάιτλαντ-Νάιλς, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Κολάσινατς, Τορέιρα (77' Ελνενί), Ράμσεϊ, Οζίλ (67' Μχιταριάν), Λακαζέτ (67' Ιβόμπι), Ομπαμεγιάνγκ.

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Χισάι, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρουί, Καγιεχόν, Άλαν, Φαμπιάν (82' Ουνάς), Ζιελίνσκι, Ινσίνιε (82' Γιουνές), Μέρτενς (66' Μίλικ).

Την ίδια στιγμή, η Τσέλσι με γκολ του Μάρκος Αλόνσο στο 86' πήρε το διπλό με 1-0 επί της Σλάβια Πράγας, η Βαλένθια ήταν η μεγάλη νικήτρια στον ισπανικό «εμφύλιο» με το 1-3 κόντρα στη Βιγιαρεάλ στο «Ελ Μαδριγάλ», ενώ προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε η Μπενφίκα, που επιβλήθηκε με 4-2 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο «Ντα Λουζ».

Τα αποτελέσματα των πρώτων προημιτελικών του Γιουρόπα Λιγκ

Πέμπτη (11/4)

Άρσεναλ - Νάπολι 2-0 (14' Ράμσεϊ, 25' αυτ. Κουλιμπαλί)

Σλάβια Πράγας - Τσέλσι 0-1 (86' Μάρκος Αλόνσο)

Βιγιαρεάλ - Βαλένθια 1-3 (36' πέν. Καθόρλα - 6', 90'+3 Γκέντες, 90'+1 Βας)

* Στο 6' έχασε πέναλτι ο Παρέχο για τη Βαλένθια

Μπενφίκα - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 4-2 (21' πέν., 43', 54' Ζοάο Φελίξ, 50' Ντίας - 40' Γιόβιτς, 72' Πασιένσια)