24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 24 Αυγούστου 2013 - 23:23

Καλώς τα παιδιά... (video)

Ο Παναθηναϊκός πήγε με... φόρα στη Νέα Σμύρνη και ο Πανιώνιος τον προσγείωσε απότομα νικώντας τον με 3-0

Η εύκολη νίκη του Παναθηναϊκού την πρώτη αγωνιστική απέναντι στον Παναιτωλικό είχε «κρύψει» τις αδυναμίες της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου. Στη Νέα Σμύρνη, όμως, οι «πράσινοι» έφαγαν... Ιστορική σφαλιάρα και ο Πανιώνιος τους επανέφερε στην πραγματικότητα παίρνοντας τη νίκη με 3-0.

Μια πραγματικότητα που λέει ότι ο Παναθηναϊκός δεν έχει τον παίκτη που θα πάρει την ομάδα στις πλάτες του, δεν έχει τον παίκτη που θα φτιάξει παιχνίδι από τον αξόνα και δεν έχει την άμυνα που εμπνέει σιγουριά. Αντιθέτως, έχει έναν αμυντικό μέσο (Μέντες ντα Σίλβα) που είναι ό,τι πιο αργό έχει περάσει τα τελευταία χρόνια από τον Παναθηναϊκό και εξαιτίας αυτού οι παίκτες που βρίσκονται κοντά του (χαφ και στόπερ) αναγκάζονται να τρέχουν παραπάνω.

Εκτός αυτού, στη Νέα Σμύρνη είχε έναν Μπαϊράμι που έβγαλε (ξανά) στοιχεία ατομισμού, έναν Ντίνα που απέδειξε ότι έχει... να φάει πολλά ψωμιά για να μπορέσει να σταθεί στη Σούπερ Λίγκα και έναν Καρέλη που, όταν ο Μπεργκ φτάσει σε σημείο να παίζει 90λεπτο, δύσκολα θα παίζει πάνω από μερικά λεπτά. Και ο Σουηδός, βέβαια, στις ευκαιρίες που του δόθηκαν απογοήτευσε (ειδικά σε αυτή του 47’, όταν από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στον ουρανό της Νέας Σμύρνης).

Από την άλλη πλευρά, ο Πανιώνιος απέδειξε ότι είναι μια πολύ πιο έτοιμη και δεμένη ομάδα, κάτι που οφείλεται στο ότι στην ομάδα υπήρχαν στο ματς αυτό μόνο δύο νέα πρόσωπα (Παναγιωτούδης, Μητρόπουλος) σε σχέση με πέρσι.

Οι «κυανέρυθροι» μπορεί να άργησαν να μπουν στο ματς, όμως, από το 20’ και μετά και ενώ δεν είχαν κινδυνέψει, πήραν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Μητρόπουλο να καταπίνει χιλιόμετρα και τον Μενδρινό να απλώνει όμορφα το παιχνίδι. Και όταν στην πρώτη τους καλή στιγμή βρήκαν δίχτυα με τον Αραβίδη (41ο λεπτό), ήταν ξεκάθαρο ότι είχαν τον πρώτο λόγο. Στη φάση αυτή, δε, φάνηκε ότι ο Καπίνο δεν είναι σε καμία περίπτωση Καρνέζης, ενώ και ο Κουτρουμπής φέρει μεγάλο μερίδιο ευθύνης, καθώς είχε μπροστά του τον Αραβίδη και τον έχασε.

Δύο φάσεις και... κατάρρευση

Το μεγάλο ερώτημα είναι αν ο Παναθηναϊκός θα άλλαζε εντελώς πρόσωπο, εάν ο Μπεργκ έβρισκε δίχτυα σε μια από τις δύο σημαντικές ευκαιρίες στην επανάληψη. Όπως προείπαμε, όμως, στην πρώτη (47’) ήταν εντελώς άστοχος, ενώ στο 63’ είδε τον Γιαννακόπουλο να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση στην προβολή του.

Και λίγο αργότερα ήρθε η... κατάρρευση για τους «πράσινους». Υπαίτιος γι’ αυτό, ο Κολοβός. Ο 20χρονος μεσοεπιθετικός (είχε δώσει την ασίστ στο πρώτο γκολ) έκανε μια τρομερή ενέργεια στο 71’, όταν από κεφαλιά του Παντίδου κατέβασε άψογα την μπάλα στο ύψος της περιοχής, ελίχθηκε πολύ ωραία με μια πιρουέτα ανάμεσα σε δύο παίκτες του Παναθηναϊκού και με δεξί σουτ έβαλε... ταφόπλακα στις ελπίδες των «πρασίνων» να φύγουν με αποτέλεσμα από τη Νέα Σμύρνη.

Το υπόλοιπο του αγώνα, τυπική διαδικασία. Η αποβολή του τραγικού Μέντες στο 84’ με δύο ολόσωστες κίτρινες μέσα σε δύο λεπτά έκανε ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα για τον Πανιώνιο. Οι «κυανέρυθροι» μυρίστηκαν... αίμα, έκαναν το 3-0 στο 88’ με τον Αραβίδη (η Σούπερ Λίγκα το χρέωσε ως αυτογκόλ του Μαρινάκη, αλλά ο επιθετικός του Πανιωνίου φαίνεται να βρίσκει τελευταίος την μπάλα στη σέντρα του Κούρντι) και στα εναπομείναντα λεπτά είχαν την ευκαιρία να δώσουν ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη τους.

Όχι ότι το 3-0 είναι λίγο... Άλλωστε, ο Πανιώνιος έχει να νικήσει τον Παναθηναϊκό με τέτοια διαφορά πάνω από μισό αιώνα!

Διαιτητής του αγώνα ο Στυλιάρας (Αιτ/νίας) με βοηθούς τους Κωσταρά (Αιτ/νίας) και Αναστόπουλο (Αρκαδίας).

Κίτρινες: 72’ Κολοβός - 36’ Λαγός, 68’ Ζέκα, 82’ Μέντες.
Κόκκινη: 84’ Μέντες.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Νίκος Παντελής): Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Παντίδος, Κούρος, Παναγιωτούδης (58’ Ντούνης), Μητρόπουλος, Μενδρινός, Λάζνικ (66’ Καλτσάς), Κολοβός (81’ Πάνος), Αραβίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Καπίνο, Μαρινάκης, Σίλντενφελντ, Κουτρουμπής, Νάνο, Μέντες, Λαγός (46’ Μπεργκ), Ζέκα, Μπαϊράμι (85’ Αμπεΐντ), Ντίνας, Καρέλης (66’ Μουζακίτης).