19/04/2024
Στα... αλώνια | Πέμπτη 11 Απριλίου 2019 - 00:40

Το σήκωσε στην Τούμπα ο Θερμαϊκός Θέρμης

Στέφθηκε Κυπελλούχος Μακεδονίας μετά τη νίκη (1-3) επί του Ποσειδώνα Μηχανιώνας στον τελικό

Δικό του… Κυπελλούχος ΕΠΣ Μακεδονίας για δεύτερη φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Θερμαϊκός Θέρμης, οποίος την Τετάρτη (10/4) επικράτησε με 1-3 του Ποσειδώνα Μηχανιώνας στον τελικό που διεξήχθη στο γήπεδο της Τούμπας.

Μπορεί η ομάδα της Θέρμης να είχε ηττηθεί φέτος από τον αντίπαλό της και στα δύο ματς του πρωταθλήματος ωστόσο στο πιο κομβικό ματς έδειξε τα δόντια της.

Η ομάδα των Μπούρκα και Δούμα άνοιξε το σκορ στο 10’ με τον Αχαλινόπουλο ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι τυπικά γηπεδούχο ισοφάρισαν με πέναλτι του Ξανθόπουλου.

Ο Θερμαϊκός πήρε ξανά… κεφάλι στο σκορ στο 66’, με τον Φούσκα να σκοράρει για το 1-2 ενώ το τελικό 1-3 διαμόρφωσε στο 89’ ο Αχαλινόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ (Γιώργος Αμανατίδης): Σταυρίδης, Τσεμεκίδης, Κουκουρώνας, Μπιμπισίδης, Μάντζιος, Μαυρής, Ξανθόπουλος, Χαλκιάς (85′ Δεληζάνος), Συρόπουλος (72′ Πασιαρδής), Φιλιππίδης (71′ Γκερσι), Παπακωνσταντίνου.

ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΘΕΡΜΗΣ (Βασίλης Μπούρκας – Τάσος Δούμας): Παναγιωτίδης, Κοσμίδης (80′ Πασιαρδής), Ράντζα, Κολώνης, Φάκκας (46′ Κουτσικοβαγγέλης), Τρόκας, Αχαλινόπουλος Λ., Στεφανίδης (46′ Μπικιάρης Ν.), Αχαλινόπουλος Κ., Φούσκας, Μπικιάρης Ρ. (60′ Χαραλαμπίδης).