21/07/2019
ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ | Παρασκευή 5 Απριλίου 2019 - 17:57

Οι υποψηφιότητες για τα βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου

Από εννέα έχουν τα «Ακίνητο Ποτάμι» και «Ελεύθερο Θέμα» * Ολόκληρη η λίστα

Γνωστές έγιναν οι υποψηφιότητες για τα βραβεία Ίρις της Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου για το 2019.

Τις περισσότερες υποψηφιότητες συγκεντρώνουν οι ταινίες «Ακίνητο Ποτάμι» του Άγγελου Φραντζή και το «Ελεύθερο Θέμα» της Στέλλας Θεοδωράκη.

Οκτώ υποψηφιότητες έχει ο «Οίκτος» του Μπάμπη Μακρίδη.

Ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και χαρακτηριστικό είναι ότι το βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μυθοπλασίας διεκδικούν 6 ταινίες αντί για 5 λόγω ισοψηφίας και συγκεκριμένα: το «1968» του Τάσου Μπουλμέτη, το «Ακίνητο Ποτάμι» του Άγγελου Φραντζή, το «Ελεύθερο Θέμα» της Στέλλας Θεοδωράκη, «Η Δουλειά της» του Νίκου Labot, ο «Οίκτος» του Μπάμπη Μακρίδη και το «Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ» του Μάριου Πιπερίδη.

Η τελετή απονομής θα γίνει στις 23 Απριλίου στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση με παρουσιαστές τον Γεράσιμο Σκιαδαρέση και τη Μπέσυ Μάλφα.

Αναλυτικά οι υποψηφιότητες:

Βραβείο Ειδικών Εφέ

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία 1968: Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος

  2. Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Αφοί Αλαχούζοι, Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA

  3. Για την ταινία Holy Boom: Αντώνης Κοτζιάς, YAFKA

Βραβείο Μακιγιάζ

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Κατερίνα Βαρθαλίτου, Εύη Ζαφειροπούλου, Sanja Zecevic Markovic

  2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Κυριακή Μελίδου

  3. Για την ταινία Οίκτος: Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο Ήχου

Υποψήφιοι:

(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*):

  1. Για την ταινία 1968: Δημήτρης Αθανασόπουλος, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης

  2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Γιάννης Σκανδάμης

  3. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Νίκος Παπαδημητρίου, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Philippe Henry

  4. Για την ταινία Οίκτος: Στέφανος Ευθυμίου, Λέανδρος Ντούνης

Βραβείο Ενδυματολογίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία 1968: Δάφνη Κολυβά, Εβελίνα Δαρζέντα

  2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κάτια Γκουλιώνη, Ieva Kupcane, Ilze Kasa, Ilze Negribe

  3. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Τριάδα Παπαδάκη

Βραβείο Σκηνογραφίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Laura Dislere

  2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Αντώνης Δαγκλίδης

  3. Για την ταινία The Waiter: Κώστας Παππάς

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: COTI K (Κυριάκος Κωνσταντίνου)

  2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Δεληγιάννης

  3. Για την ταινία The Waiter: COTI K

Βραβείο Μοντάζ

Υποψήφιοι:

(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)

  1. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Χρήστος Γιαννακόπουλος

  2. Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Χαλκιαδάκης

  3. Για την ταινία Obscuro Barroco: Γιώργος Λαμπρινός

  4. Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Μαυροψαρίδης, Ιωάννα Πογιαντζή

Βραβείο Φωτογραφίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Simon Beaufils

  2. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Ηλίας Κωνσταντακόπουλος, Ηλίας Αδάμης

  3. Για την ταινία The Waiter: Γιώργος Καρβέλας

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

  1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Indra Burkovska

  2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Φιλίνη

  3. Για την ταινία Chinatown – Τα τρία καταφύγια: Θέμις Μπαζάκα

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Οίκτος: Μάκης Παπαδημητρίου

  2. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Fatih Al (Φάτι Αλ)

  3. Για την ταινία The Waiter: Γιάννης Στάνκογλου

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου

Υποψήφιες:

  1. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θεοδώρα Τζήμου

  2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου

  3. Για την ταινία Παύση: Στέλα Φυρογένη

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Οίκτος: Γιάννης Δρακόπουλος

  2. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Αδάμ Βουσδούκος

  3. Για την ταινία The Waiter: Άρης Σερβετάλης

Βραβείο Σεναρίου

Υποψήφιοι:

(τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*):

  1. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής, Σπύρος Κρίμπαλης

  2. Για την ταινία Η Δουλειά της: Κατερίνα Κλειτσιώτη, Νίκος Labot

  3. Για την ταινία Οίκτος: Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης

  4. 4. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

Υποψήφιοι (τέσσερεις (4) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)

  1. Για την ταινία Η Δουλειά της: Νίκος Labot

  2. Για την ταινία Παύση: Τώνια Μισιαλή

  3. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης,

  4. Για την ταινία Holy Boom: Μαρία Λάφη

Βραβείο Σκηνοθεσίας

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία 1968: Τάσος Μπουλμέτης

  2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Άγγελος Φραντζής

  3. Για την ταινία Οίκτος: Μπάμπης Μακρίδης

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Θραύσματα: Μαριάννα Οικονόμου

  2. Για την ταινία Τέταρτος τοίχος: Δημήτρης Γκότσης

  3. Για την ταινία Melan*cholia: Αριάδνη Κουτσαύτη

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Άβανος: Παναγιώτης Χαραμής

  2. Για την ταινία Βουρβουρού: Καρίνα Λογοθέτη

  3. Για την ταινία Έκτορας Μάλο – Η τελευταία μέρα της χρονιάς: Ζακλίν Λέντζου

  4. Για την ταινία Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν: Βασίλης Κεκάτος

  5. Για την ταινία Λεωφόρος Πατησίων: Θανάσης Νεοφώτιστος

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)

Υποψήφιοι:

  1. Για την ταινία Ευτυχισμένοι Πρίγκιπες: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Πάνος Δεληγιάννης, Στέλιος Κοτιώνης, Ernst Fassbender

  2. Για την ταινία Κωστής Παπαγιώργης, ο πιο γλυκός μισάνθρωπος: Ελένη Κοσσυφίδου, Ελένη Αλεξανδράκη

  3. Για την ταινία Obscuro Barroco: Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Ευαγγελία Κρανιώτη

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

Υποψήφιοι:

(έξι (6) τελικές υποψηφιότητες λόγω ισοψηφίας*)

  1. Για την ταινία 1968: Μάκης Αγγελόπουλος, Τάσος Μπουλμέτης

  2. Για την ταινία Ακίνητο Ποτάμι: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς, Άγγελος Φραντζής

  3. Για την ταινία Ελεύθερο Θέμα: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη, Guillaum De Seille

  4. Για την ταινία Η Δουλειά της: Μαρία Δρανδάκη, Julie Paratian

  5. Για την ταινία Οίκτος: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος

  6. Για την ταινία Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ: Μάριος Πιπερίδης, Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος, Janine Teerling

Μοιραστείτε το: