19/04/2024
Europa League | Πέμπτη 22 Αυγούστου 2013 - 21:21

«Αντίο» στους ομίλους (video)

Μετά την ήττα 3-1 από την Άλκμααρ, ο Ατρόμητος αναζητεί μόνο το θαύμα

Τελικά, ο Γιώργος Παράσχος αποδείχτηκε άθελά του μάντης κακών… «Αν απέναντι σε αυτή την ομάδα δεν μπορέσουμε να ανταποκριθούμε αμυντικά, δεν θα έχουμε καμία τύχη», είχε πει ο έμπειρος τεχνικός στη συνέντευξη Τύπου και αποδείχτηκε πως είχε απόλυτο δίκιο, καθώς ο Ατρόμητος δέχτηκε τελικά 3 τέρματα, έχοντας μειώσει προσωρινά με το πέναλτι του Παπαδόπουλου, με συνέπεια πλέον να ελπίζει μόνο σε θαύμα για την πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Με τον Ατρόμητο να μπαίνει πιο δυνατά στο ματς, θέλοντας να εκμεταλλευτεί την ώθηση που του έδινε η έδρα, έχοντας περίπου 5.000 φίλους του στις κερκίδες του γηπέδου του Περιστερίου, ξεκίνησε το ματς με την Άλκμααρ. Οι παίκτες του Παράσχου πίεσαν τους Ολλανδούς, χάνοντας την πρώτη καλή ευκαιρία στο 8’, όταν ο Νάστος από κοντά έκανε το πλασέ με τον Εστεμπάν να μπλοκάρει την μπάλα.

Η πίεση των γηπεδούχων μετά το 20’ μετριάστηκε ελαφρώς, με τους Ολλανδούς να βρίσκουν ευκαιρία να ισορροπήσουν το ματς, «παγώνοντας» το ρυθμό. Όμως, οι Περιστεριώτες, που διατηρούσαν σε γενικές γραμμές τον έλεγχο του αγώνα, έχασαν ακόμη μία ευκαιρία, με τον Ούμπιντες να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ με διαγώνιο σουτ στο 23’.

Με την Άλκμααρ να δείχνει εμφανώς πως ενδιαφερόταν κυρίως για τη διατήρηση του μηδέν, ο Ατρόμητος έψαχνε χώρους προς τα καρέ του Εστεμπάν, που, όσο περνούσαν τα λεπτά, φαινόταν όλο και πιο δύσκολο. Ωστόσο, οι παίκτες του Παράσχου έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν στο 27’ ο Παπαδόπουλος είδε εκτός θέσης τον Εστεμπάν και επιχείρησε περίπου από 40 μέτρα το ψηλοκρεμαστό σουτ, με τον δεύτερο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Αυτή ουσιαστικά ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου 45λεπτου. Πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους και διατηρούσαν εύκολα τους αντιπάλους τους μακριά από την περιοχή τους.

Σε αντίθεση με την εικόνα του πρώτου μέρους, η Άλκμααρ μπήκε στην επανάληψη με διάθεση να «καθαρίσει» το ματς και κατάφερε σχετικά νωρίς να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 51’, ο Γκούντμουντσον, ύστερα από παράλληλη σέντρα του Γκούντελι, εκμεταλλεύεται την αδράνεια των αμυντικών του Ατρόμητου και κάνει το σουτ νικώντας τον Σηφάκη.

Μην έχοντας πλέον άλλη επιλογή, ο Παράσχος περνά στο ματς τους Ναπολεόνι και Μπρίτο, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του, με την Άλκμααρ να συνεχίζει να φαίνεται απειλητική για τα καρέ του Σηφάκη. Τελικά, το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 74’ οι Ολλανδοί εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους που άφηνε ο Ατρόμητος και με τον Γιόχανσον απέναντι από τον Σηφάκη το 2-0 στο 74’ ήταν γεγονός.

Ωστόσο, το ενθαρρυντικό για τους γηπεδούχους ήταν πως αντέδρασαν γρήγορα και 2 λεπτά αργότερα κέρδισαν πέναλτι με τον Παπαδόπουλο, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος για να μειώσει σε 2-1, αναπτερώνοντας κάπως τις ελπίδες της ομάδας του. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι, που πλέον τα έπαιζαν όλα για όλα, είχαν δύο καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν με τον Μπρίτο στο 83’ και τον Καραμάνο στο 85’, αλλά ο πρώτος έστειλε την μπάλα άουτ και ο δεύτερος πλάσαρε αδύναμα πάνω στον Εστεμπάν.

Έτσι, οι γηπεδούχοι πλήρωσαν ακόμη μία φορά τα κενά που άφηναν στην άμυνα χωρίς να έχουν άλλη επιλογή και δεχόμενοι το τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις (90'+3 Γκούντμουντσον), που ουσιαστικά εξανεμίζει τις ελπίδες τους για πρόκριση στη φάση των ομίλων εν όψει της ρεβάνς την Πέμπτη 29 Αυγούστου, στις 20.00, στην Ολλανδία.

Κίτρινες: 7' Βιεργκέβερ, 46' Φυτανίδης, 65' Γιαννούλης, 76' Εστεμπάν, 89' Όβερτουμ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Ισπανός Νταβίντ Φερνάντες Μπορμπαλάν με βοηθούς τους συμπατριώτες του Χουάν Γιούστε και Χόρχε Κανέλο Πριέτο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Σηφάκης, Γιαννούλης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Νάστος, Πίτου Γκαρσία, Δημούτσος (70' Μπρίτο), Μπάλλας (84' Καραμάνος), Καραγκούνης (61' Ναπολεόνι), Ούμπιντες, Παπαδόπουλος.

ΑΛΚΜΑΑΡ (Γκέρτιαν Φερμπέικ): Εστεμπάν, Βιεργκέβερ, Γκουβελέεβ, Βούιτενς, Μ. Γιόχανσον, Ελμ (71' Όβερτουμ), Χένρικσεν, Γκούντελι, Μπέερενς (86' Μάρτενς), Γκούτνμουντσον, Α. Γιόχανσον (90'+2 Μπεργκούις).